Zamach stanu w Nigrze. Ma powstać ruch oporu. Tworzy go były przywódca rebeliantów
Pierwszy krok w kierunku przywrócenia porządku konstytucyjnego w Nigrze. Ma powstać ruch oporu - Rada Oporu na rzecz Republiki, którego celem będzie przywrócenie do władzy obalonego przez juntę prezydenta.
- W środę były przywódca tuareskich rebeliantów Rhissa Ag Boula ogłosił powołanie Rady Oporu dla Republiki.
- Do ruchu oporu przyłączyło się kilku nigerskich polityków, nie ujawniają tego jednak publicznie.
- Na razie nie wiadomo jaką decyzję w sprawie Nigru podejmą państwa zrzeszone w ECOWAS.
- Zobacz także: Jamie Foxx opublikował post i został oskarżony o "antysemityzm". Tłumaczyć musiała się również znana aktorka, która ten wpis polubiła
26 lipca wojsko obaliło demokratycznie wybranego prezydenta Nigru, Mohameda Bazouma. Wkrótce potem nowym przywódcą kraju ogłosił się generał Abdourahamane Tchiani, dowodzący od 2011 roku Gwardią Prezydencką.
Zaczynają pojawiać się jednak sygnały oporu wobec rządzącej w Nigrze junty. W środę były przywódca tuareskich rebeliantów i polityk Rhissa Ag Boula ogłosił powołanie Rady Oporu na rzecz Republiki, ma ona przywrócić do władzy obalonego prezydenta.
Ag Boula: Niger stał się ofiarą ludzi, którzy mieli go chronić
Niger jest ofiarą tragedii zaaranżowanej przez ludzi, którzy byli zobowiązani do jego ochrony - czytamy w oświadczeniu polityka.
Ag Boula dodał, że popiera Wspólnotę Gospodarczą Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) i wesprze ją w podejmowaniu kolejnych kroków, których celem będzie przywrócenie Mohameda Bazouma. Do ruchu oporu przyłączyło się kilku nigerskich polityków, nie ujawniają tego jednak publicznie - obawiają się konsekwencji ze strony reżimu.
Na razie nie wiadomo jaką decyzję w sprawie Nigru podejmą państwa zrzeszone w ECOWAS. Najpierw organizacja chce spróbować wszelkich możliwych środków dyplomatycznych, które na razie nie przynoszą jednak żadnych efektów. ECOWAS nie wyklucza interwencji zbrojnej, aby przywrócić porządek, ale na ten moment nie ma jasnych deklaracji.
Czytaj także: Grupa Wagnera stanowi zagrożenie dla NATO? Rzecznik Sojuszu odpowiada
Kim jest Rhissa Ag Boula?
Rhissa Ab Boula jest nigeryjskim Tuaregiem, który był jednym z przywódców tuareskich rebeliantów w trakcie powstań w latach 1990-1995 i 2007-2009. Pełnił również funkcję ministra turystyki w latach 1996-2004. Ab Boula ma duże wpływy wśród Tuaregów, którzy zamieszkują głównie północną część kraju i stanowią ok. 10 proc. populacji Nigru, nie można więc wykluczyć, że przyłączą się oni do ruchu oporu przeciwko juncie.
Na czwartek ECOWAS zwołał specjalny szczyt w stolicy Nigerii, Abudży, podczas którego ma zostać omówiona kwestia puczu w Nigrze.
Źródło: euractiv.pl, dorzeczy.pl