Wspieraj wolne media

W jaki sposób hazard przez internet wpływa na lokalną gospodarkę?

0
0
0
Lokalna gospodarka
Lokalna gospodarka / CC

Hazard online to branża, która z pozoru funkcjonuje wyłącznie w wirtualnej przestrzeni internetu, jednak tak naprawdę ma realny wpływ na lokalne gospodarki.

Branża hazardu przeżyła w ostatnich latach wiele innowacji i zmian. Jedną z najważniejszych z nich był oszałamiający rozwój hazardu online, który sprawił, że hazard stał się bardziej dostępny i komfortowy. Obecnie, aby zagrać na automatach lub w pokera, wcale nie trzeba iść do pobliskiego kasyna stacjonarnego, tylko można wygodnie odwiedzić hitnspin lub inne kasyno internetowe, korzystając z komputera lub telefonu.

Hazard online to jednak nie tylko zabawa, ekscytacja i wygoda. To także potężna branża, która skupia ogromne ilości graczy z całego świata, i w której drzemią niesamowite pieniądze. Kasyna internetowe zapewniają zatem korzyści nie tylko samym konsumentom, czyli graczom, którzy mogą cieszyć się zaletami w postaci dostępności i wygody, ale także wpływają pozytywnie na lokalne gospodarki.

Wzrost gospodarczy i nowe miejsca pracy

Mogłoby się wydawać, że hazard online to branża, która działa wyłącznie w internecie i zyski z niej czerpie wyłącznie operator danej platformy, lub dostawca oprogramowania. Rzeczywistość wygląda jednak zgoła inaczej, bo tak naprawdę sektor iGaming dość mocno przyczynia się do wzrostu lokalnych gospodarek.

Dotyczy to przede wszystkim tych regionów, które zalegalizowały gry hazardowe online i mają jasne regulacje, jeśli chodzi o tego typu działalność. Wkład branży hazardu online we wzrost lokalnych gospodarek ma różne formy, a jedną z podstawowych, jest tworzenie nowych miejsc pracy. Miejsca pracy tworzone są w tym zakresie nie tylko bezpośrednio, ale także w sposób pośredni.

Zatrudnienie bezpośrednie

Kasyna online na pierwszy rzut oka wydają się całkowicie wirtualne, jednak prawda jest taka, że wymagają one normalnych, „ludzkich” pracowników tak, jak każda inna typowa firma. Tym samym w obrębie platform hazardowych tworzonych jest wiele nowych miejsc pracy. Zatrudnia się osoby odpowiedzialne za oprogramowanie, bezpieczeństwo, marketing i obsługę klienta. Topowe kasyna online mają też zatrudnionych analityków danych, którzy zbierają i analizują różne informacje, aby ulepszać doświadczenia użytkowników.

Współczesne centra hazardu online to przede wszystkim Malta, Gibraltar i Wyspa Man, bo tam zatrudnienie w branży iGaming jest największe. Regiony te oczywiście nie są przypadkowe, bo fakt, że firmy hazardowe tworzą tam swoje siedziby, jest spowodowany tym, że kraje te mają korzystne warunki biznesowe, jeśli chodzi o hazard online. Przyciągają firmy prostym i przejrzystym prawem hazardowym. Dzięki temu wskaźnik zatrudnienia rośnie. Rozwój hazardu online w tych rejonach pobudza też inne sektory, między innymi transport i nieruchomości.

Zatrudnienie pośrednie

Obok bezpośredniego zatrudnienia, firmy z branży hazardu online zapewniają też pośrednie korzyści w tym obszarze. Operatorzy i dostawcy usług hazardowych muszą bowiem zawierać umowy z różnymi dostawcami usług w danym regionie, w którym chcą funkcjonować. Potrzebują między innymi usług doradców prawnych i finansowych, agencji marketingowych i lokalnych firm technologicznych. Popyt na te poboczne usługi napędza lokalną gospodarkę i rozwija różne rynki pracy.

Przychody z podatków

Nie mniej istotnym obszarem, w którym branża hazardu online pozytywnie wpływa na lokalną gospodarkę, są przychody z podatków, które generują firmy hazardowe. Rządy poszczególnych krajów przygotowują różne podatki korporacyjne i opłaty licencyjne, które firmy muszą płacić, aby móc legalnie funkcjonować. W krajach, w których hazard online jest zalegalizowany, zazwyczaj wdrożona jest specjalna struktura podatkowa, która pozwala maksymalizować korzyści finansowe. Do krajów, które generują najwięcej zysków, jeśli chodzi o podatki z zakresu hazardu online, należą:

  • Wielka Brytania (15% podatku),
  • Włochy (25% podatku),
  • Hiszpania (20-25% podatku),
  • Dania (20% podatku),
  • Szwecja (18% podatku),
  • Niemcy (5,3%).

Operatorzy muszą płacić podatki od zysków zgodnie z przepisami w danym kraju, co generuje dla rządu duże pieniądze, bo hazard online cieszy się rosnącym zainteresowaniem i graczy inwestujących swoje pieniądze ciągle przybywa. Przychody z takich podatków wspierają lokalną gospodarkę i są wykorzystywane do finansowania różnych usług publicznych, takich jak edukacja czy opieka zdrowotna. Pieniądze te mogą być również wykorzystywane do rozwiązywania różnych problemów społecznych, w tym tych związanych z hazardem online, czyli mogą być na przykład przeznaczane na walkę z uzależnieniem od hazardu.

Wspieranie rozwoju technologii i innowacji

Branża gier hazardowych online jest napędzana rozwojem technologicznym. Działa to również w drugą stronę, czyli hazard online napędza powstawanie nowych rozwiązań i technologii. Z racji tego, że platformy hazardowe stale się rozwijają i zwiększają swoje możliwości, adaptując nowe technologie między innymi w zakresie cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji, rośnie potrzeba coraz to lepszych rozwiązań i innowacji, które poprawią wrażenia z gry i zwiększą wydajność operacyjną firm hazardowych.

To tworzy nowy rynek dla różnych startupów technologicznych i innych firm, które mogą współpracować z firmami z branży iGaming. Ta potrzeba ciągłej innowacji stymuluje chęć do dynamicznego rozwoju i tworzenia nowych rozwiązań, aby sprostać oczekiwaniom branży hazardu online. Dotyczy to przede wszystkim regionów, w których znajdują się siedziby firm z branży hazardu przez internet. Co najlepsze, postęp i rozwój w tej dziedzinie przenoszą się też na inne branże, przynosząc większe korzyści gospodarcze. Najlepszym przykładem są tu niektóre e-portfele, które pierwotnie miały ułatwiać graczom wpłaty i wypłaty w kasynach, a później znalazły szersze zastosowanie w sektorze technologii finansowych.

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo