Koniec Reduty Ordona? Działacz ujawnia niepokojące szczegóły. "To de facto decyzja o likwidacji cmentarza wojennego Reduty Ordona"
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nie ustosunkował się do treści odwołania ws. badań archeologicznych na terenie Reduty Ordona - poinformował prezes Fundacji na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Sebastian Tyszczuk.
- Wojewódzki Konserwator Zabytków przekazał odwołanie do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.
- Sebastian Tyszczuk: To de facto decyzja o likwidacji cmentarza wojennego Reduty Ordona.
- W sprawie pozwolenia na prowadzenie badań na terenie Reduty Ordona już we wrześniu ubiegłego roku interweniowali posłowie PiS.
- Zobacz także: Oburzający reportaż stacji TVN o Joannie. Kobieta wykorzystana w celach politycznych? Bąkiewicz: "TVN należy odebrać koncesję"
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nie ustosunkował się do treści odwołania prezesa Fundacji na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Sebastiana Tyszczuka na przeprowadzenie badań archeologicznych mających na celu kontynuację prac badawczych prowadzonych w 2013 roku ( tj. określenie pełnego przebiegu umocnień Reduty Ordona oraz wydobycie pozostałych szczątków żołnierzy walczących w bitwie i zapewnienie im godnego pochówku) na terenie Reduty nr 54. WZK przekazał odwołanie do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.
Tyszczuk: Decyzja nie orzeka o miejscu ponownego pochówku
To de facto decyzja o likwidacji cmentarza wojennego Reduty Ordona. Decyzja nie orzeka o miejscu ponownego pochówku, zaś obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje zabudowę mieszkaniową - poinformował w mediach społecznościowych Sebastian Tyszczuk.
Prezes Fundacji zaznaczył również, że Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków “wydając decyzję wyszedł poza swoje właściwości, decyzja dotyczy zgody na ekshumację poległych w walce o Niepodległość czasów Powstania Listopadowego, jest to obszar odpowiedzialności Prezesa”. Dodał, że decyzja nie była uzgodniona z Instytutem Pamięci Narodowej.
WKZ nie ustosunkował się do treści odwołania, przekazując odwołanie do Ministra Piotra Glińskiego. Decyzja to de facto decyzja o likwidacji cm wojennego Reduty Ordona. Decyzja nie orzeka o miejscu ponownego pochówku, zaś obowiązujący mpzp przewiduje zabudowę mieszkaniową. pic.twitter.com/Dl5rXfHCHn — Sebastian Tyszczuk (@Stysz) July 22, 2023
Przełom ws. Reduty Ordona
Przypomnijmy, że jeszcze 20 lipca media obiegła informacja, iż po ponad 10 latach żołnierze walczący w czasie powstania listopadowego będą godnie pochowani na jednej z warszawskich nekropoli. Ich szczątki do tej pory przechowywane były w kartonach i pojemnikach Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
Jeszcze w tym roku ruszą też kolejne prace archeologiczne na terenie mickiewiczowskiego szańca na działce prywatnego dewelopera i głównego mecenasa dotychczasowych badań firmy Tremon. Planowane są też badania na terenie miejskim, gdzie znajdowało się dzieło fortyfikacyjne nr 54 na warszawskiej Ochocie zwane później Redutą Ordona - ustalił portal DoRzeczy.pl.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że data rozpoczęcia badań “jest częściowo uzależniona od przeprowadzenia kompleksowej analizy funkcjonalno-przestrzennej dla upamiętnienia, która jest obecnie realizowana”.
Analiza ta jest niezbędna z uwagi na konieczność zrealizowania upamiętnienia zgodnie z wymogami ustawowymi oraz specyfiką organizacji miejsc pamięci, aby podjąć ostateczną decyzję co do formy i charakteru upamiętnienia - czytamy w komentarzu MKiDN
Czytaj także: Świrski chce zlikwidować symbol Warszawy?
Badań domagano się od dawna
W sprawie pozwolenia na prowadzenie badań już we wrześniu 2022 roku ubiegali się posłowie PiS Bartosz Kownacki i Marta Kubiak. Politycy zwrócili się do ministra kultury Piotra Glińskiego. O zmiany zabiegali również społecznicy m.in. Stowarzyszenie Przyjaciół Reduty Ordona oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Architektury Warszawy.
Źródło: twitter, dorzeczy.pl, tysol.pl