Rosyjskie służby specjalne zaniepokojone obrazem wojny na Ukrainie. Proponują Putinowi drastyczne rozwiązania. Rosyjskie dowództwo pod ciągłym atakiem wewnętrznych gierek politycznych
Przedstawiciele rosyjskich służb specjalnych wywierają na prezydenta Rosji Władimira Putina naciski w sprawie zmian w dowództwie wojskowym. Federalnej Służbie Bezpieczeństwa nie podoba się obraz wojny na Ukrainie pod komendą szefa Sztabu Generalnego Walerija Gierasimowa oraz Ministra Obrony Siergieja Szojgu. Proponują oni Putinowi działania przeciwko jego najbliższym zaufanym osobom w rządzie.
- Rosja 24 lutego 2022 roku rozpoczęła pełnoskalową wojnę z Ukrainą, która trwa do dzisiaj, a jej końca nie należy upatrywać co najmniej w tym roku.
- Rosyjskie służby specjalne i Federalne Służby Bezpieczeństwa nie są zadowolone z działań szefa Sztabu Generalnego Walerija Gierasimowa oraz Ministra Obrony Siergieja Szojgu.
- Służby wywierają na prezydencie Władimirze Putinie naciski do podjęcia radykalnych działań wobec jego najbliższych współpracowników.
- Zobacz także: Były minister rolnictwa wystartuje z list Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. Kierował resortem pod rządami premiera Olszewskiego. Czyż: "Mandat senatorski będzie ubiegał się historyczny lider ruchu ludowego"
Według Bloomberga, który powołuje się na źródła zaznajomione z sytuacją, niektórzy twardogłowi w FSB poparli żądania szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, który już od dawna nalega na zmianę dowództwa wojskowego kraju. Agencja ustaliła, że frakcja jastrzębi w służbach specjalnych chce zaostrzenia wojny z Ukrainą – ogłoszenia stanu wojennego i mobilizacji na pełną skalę.
Jednak na razie nic nie wskazuje na to, by Kreml zamierzał usunąć Szojgu i Gierasimowa z ich stanowisk - zauważył Bloomberg.
Zamiast tego władze karzą tych, którzy krytykują przywództwo wojskowe kraju. Po buncie Grupy Wagnera w czerwcu generał pułkownik Siergiej Surowikin, bliski Prigożynowi, został przesłuchany i zniknął z widoku publicznego.
Czytaj więcej: Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy wspomina: jeden ukraiński samolot vs pięć rosyjskich
Napięta sytuacja na najwyższych szczeblach rosyjskiego dowództwa
Dwóch rozmówców "The Moscow Times" w aparacie Ministerstwa Obrony przekazało że Surowikin trafił do aresztu domowego, bez śledztwa. Z kolei jego zastępca, generał pułkownik Andriej Judin, został odwołany ze służby.
Inny krytyk kremlowskich metod prowadzenia wojny, były minister obrony samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Igor Girkin (Striełkow), został w lipcu aresztowany pod zarzutem publicznego nawoływania do ekstremizmu. Jego adwokat powiedział, że formalnie sprawa karna ma związek z dwoma wpisami byłego dowódcy separatystów na jego kanale w Telegramie. Pierwszy dotyczył możliwej kapitulacji Krymu, drugi niewypłacania wynagrodzeń w wojsku.
Kraj nie przetrwa kolejnych 6 lat pod rządami tej tchórzliwej miernoty - napisał Igor Girkin o Putinie.
Kreml w odpowiedzi podjął działania w celu silniejszego reagowania na zagrożenia dla reżimu. Duma Państwowa ustawowo dała gubernatorom prawo, za zgodą prezydenta, do tworzenia własnych kompanii wojskowych do walki z nielegalnymi grupami zbrojnymi. Izba niższa parlamentu zatwierdziła również projekt ustawy o dostarczaniu ciężkiej broni Gwardii Narodowej.
Źródło: dorzeczy.pl, themoscowtimes.com