Policja poszukuje sprawców, którzy zniszczyli wystawę IPN w Lublinie. Wandale szarpali się z ochroniarzem
Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej na placu Teatralnym w Lublinie została uszkodzona. Była poświęcona kościołom na Wołyniu. Sprawcy szarpali się z ochroniarzem.
- Wystawa "Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego" została otwarta 10 lipca.
- Jej otwarcie towarzyszyło obchodom 80. rocznicy krwawej niedzieli.
- Policja: Grupa dokonała uszkodzenia trzech plansz na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
- Zobacz także: "Nie ma dobrego czasu Jarosław Jakimowicz". Były prezenter TVP usłyszał kolejny wyrok sądowy
Otwarcie ekspozycji w Lubinie towarzyszyło obchodom Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie, że grupa agresywnych, młodych ludzi wdała się w szarpaninę z ochroniarzem i zaczepia przechodniów.
Wandale zniszczyli trzy plansze
Grupa dokonała uszkodzenia trzech plansz na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Przesłuchaliśmy pokrzywdzoną instytucję, typujemy sprawców i zabezpieczamy monitoringi. To typowy akt wandalizmu - przekazał rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie nadkom. Kamil Gołębiowski.
Dyrektor lubelskiego oddziału IPN Robert Derewenda potwierdził, że chodzi o wystawę przygotowaną przez Instytut pt. „Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego”. Otwarto ją 10 lipca.
Czytaj także: Szydło o cynicznym działaniu Niemiec i Francji ws. importu zboża z Ukrainy
Wystawa poświęcona kościołom i kaplicom na Wołyniu
Wystawa przedstawia wybrane grafiki autorstwa Włodzimierza Sławosza Dębskiego, pochodzące ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie. Zostały one zestawione z archiwalnymi fotografiami kościołów i kaplic na Wołyniu oraz współczesnymi zdjęciami tych samych obiektów lub miejsc. Całość uzupełniają krótkie informacje, dotyczące dziejów poszczególnych parafii, kościołów i kaplic - czytamy na stronie IPN.
Prezentowane na wystawie obiekty kultu religijnego w większości już nie istnieją, część jest w administracji Kościoła rzymskokatolickiego lub służą innym celom, osiem zaś pozostaje w trwałej ruinie. Ekspozycja ta unaocznia, jak wiele utraciliśmy z kresowego dziedzictwa, szczególnie w zakresie budownictwa i sztuki sakralnej - poinformował IPN.
Źródło: kresy.pl, lublin.ipn.gov.pl