Obalanie ekologicznych mitów. W oceanach jest zaledwie 1 proc. plastiku z tego, o czym informują aktywiści klimatyczni
Naukowcy z Holandii ustalili, że łączna masa odpadów z tworzyw sztucznych w oceanach jest mniejsza, niż sądzą aktywiści klimatyczni.
- Naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu w Utrechcie wskazali, że w oceanach jest zaledwie 1 procent plastiku z tego, o czym informują organizacje ekologiczne.
- Wykonali oni 20 tysięcy pomiarów na całym świecie, aby sprawdzić jakie jest faktyczne zagrożenie plastikiem dla środowiska..
- We wcześniejszym, szeroko nagłośnionym badaniu z 2015 r. oszacowano, że każdego roku z samych rzek do oceanu trafia około 8 mln ton plastiku.
- Zobacz także: Zamach stanu w Nigrze. Ma powstać ruch oporu. Tworzy go były przywódca rebeliantów
Od wielu lat słyszymy, że ogromne ilości plastiku trafiają do mórz i oceanów, stwarzając śmiertelne zagrożenie dla organizmów wodnych oraz ptaków, które wraz z pokarmem połykają te toksyny. Długotrwałe kampanie propagandowe oraz filmy oddziałujące na emocje przyczyniły się do tego, że plastikowe słomki, kubki czy sztućce zostały wycofane z obiegu w krajach należących do Unii Europejskiej.
Holenderscy naukowcy obalili ekologiczny mit
Tymczasem naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu w Utrechcie wskazali, że w oceanach jest zaledwie 1 procent plastiku z tego, o czym informują organizacje ekologiczne czy Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Wykonali oni 20 tysięcy pomiarów na całym świecie, aby sprawdzić jakie jest faktyczne zagrożenie plastikiem dla środowiska. Według holenderskich badaczy w wodach jest 3,2 mln ton odpadów z tworzywa sztucznego, a nie 300 milionów.
Czytaj także: Francja. Rekordowa liczba osadzonych w więzieniach, a będzie ich jeszcze więcej
Ilość plastiku z każdym rokiem ma być większa
We wcześniejszym, szeroko nagłośnionym badaniu z 2015 r. oszacowano, że każdego roku z samych rzek do oceanu trafia około 8 mln ton plastiku. Nowe badania są więc dobrą wiadomością, jednak naukowcy wskazali również, że ilość plastiku w oceanie nadal wzrasta - każdego roku o około 4 proc.
Źródło: radiomaryja.pl, nytimes.com