Wspieraj wolne media

Edukacja seksualna częścią… edukacji zdrowotnej. Ministerstwa Zdrowia ma plany

1
0
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Rafał Guz

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że edukacja seksualna będzie częścią edukacji zdrowotnej w szkołach. Ma ona m.in. zapobiegać w Polsce “niechcianym ciążom”.

  • Izabela Leszczyna podczas konferencji prasowej na temat “bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet” na początku odniosła się do tzw. antykoncepcji awaryjnej.
  • Przekonywała, że tabletka ellaOne, którą rząd chce wprowadzić bez recepty do użytku dla osób od 15 roku życia, “zawiera octan uliprystalu, ta substancja czynna nie jest substancją poronną, ale zapobiega zapłodnieniu”.
  • Przekazała również, że w ramach przedmiotu uczniowie zdobędą m.in. wiedzę na temat zdrowia seksualnego i prokreacyjnego, aby nie było w Polsce “niechcianych ciąż”.
  • Zobacz także: Temat Dnia. Czarnek o feministkach i środowisku LGBT: "To jest draństwo, uzurpują sobie prawo do tego"

Izabela Leszczyna podczas konferencji prasowej na temat “bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet” na początku odniosła się do tzw. antykoncepcji awaryjnej. Minister zdrowia zaznaczyła, że funkcjonuje ona “we wszystkich państwach Unii Europejskiej i w zdecydowanej większości krajów świata”. 

Leszczyna przekonuje, że tabletka “dzień po” nie jest pigułką wczesnoporonną

Dalej przekonywała, że tabletka ellaOne, którą rząd chce wprowadzić bez recepty do użytku dla osób od 15 roku życia, “zawiera octan uliprystalu, ta substancja czynna nie jest substancją poronną, ale zapobiega zapłodnieniu”. 

Jej zdaniem bardzo ważne jest, aby kobieta przyjęła tabletkę jak najszybciej. 

Konieczność pójścia do lekarza tylko wydłuża całą procedurę, a w tego rodzaju sytuacjach czas ma bardzo ważne znaczenie - stwierdziła.

Edukacja seksualna w szkołach

Minister zdrowia przekazała również, że w ramach przedmiotu uczniowie zdobędą m.in. wiedzę na temat zdrowia seksualnego i prokreacyjnego, aby nie było w Polsce “niechcianych ciąż”.

Profilaktyka zdrowotna w szkołach jest konieczna nie tylko dlatego, żeby uczniowie poznawali samych siebie, a więc swoją psychikę, ciało, organizm, ale żeby również umieli zarządzać swoim czasem, zdrowo się odżywiać, mieli świadomość siebie samych, która jest potrzebna m.in. na poziomie zdrowia seksualnego i zdrowia prokreacyjnego - argumentowała. 

Czytaj także: Obniżenie wieku wyborczego do 16 lat? Minister edukacji odpowiada

Apel do posłów ws. pigułki "dzień po"

Fundacja Grupa Proelio wzywa posłów, aby odrzucili rządowy projekt ustawy ułatwiający dostęp do pigułek “dzień po”.

Pigułka Ella One, którą rząd chce udostępnić, choć opisywana jako antykoncepcja awaryjna, może powodować śmierć dziecka poczętego w pierwszych dniach życia poprzez uniemożliwienie jego zagnieżdżenia się w macicy. Jako taka w ogóle nie powinna być dostępna albo przynajmniej dostęp do niej powinien być ograniczony, tak jak było do tej pory. Skandalem jest też umożliwianie 15-latkom korzystania z tego specyfiku bez konsultacji z lekarzem i bez wiedzy rodziców. Jest to niebezpieczne dla ich zdrowia, promuje niewłaściwe postawy oraz ogranicza prawa rodziców - czytamy w petycji Grupy Proelio.

Petycję można podpisać tutaj

Prezes Stowarzyszenia Katolickich Farmaceutów Polskich Małgorzata Prusak w rozmowie z portalem Opoka.org powiedziała, że w amerykańskiej ulotce ellaOne jest informacja, że tabletka ma działanie wczesnoporonne. W polskiej ulotce takiej wzmianki nie ma, ta kwestia jest przemilczana.

Źródło: niedziela.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo