Wspieraj wolne media

79. rocznica Powstania Warszawskiego. Marsz pamięci, koncerty i nie tylko. Jak będą wyglądać obchody?

4
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Facebook/Muzeum Powstania Warszawskiego

Msze św. w intencji Ojczyzny i powstańców warszawskich, marsz pamięci, odwiedzanie miejsc walk, koncerty, wystawy i spektakle, gra terenowa i zlot harcerski – to tylko niektóre wydarzenia zaplanowane w lipcu i sierpniu w ramach obchodów 79. rocznicy w wybuchu Powstania Warszawskiego.

  • Do współpracy przy tegorocznych obchodach zaproszony został zespół Sorry Boys, który nagrał płytę "Moje serce w Warszawie".
  • 30 lipca prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotkają się z powstańcami warszawskimi.
  • 1 sierpnia w okolicach Godziny „W”, czyli godz. 17.00 wolontariusze oraz harcerze będą pełnić służbę i rozdawać przypinki z symbolem Polski Walczącej
  • Zobacz także: Papież spotkał się z pielgrzymami z Polski. Blisko 150 osób uczestniczy w rekolekcjach w Rzymie

Przewodnim motywem wydarzeń 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego są słowa “Miłość istnieje zawsze”.

Koncert Sorry Boys

Do współpracy przy tegorocznych obchodach zaproszony został zespół Sorry Boys, który nagrał płytę “Moje serce w Warszawie”. Jej głównym tematem jest Warszawa. Powstało osiem utworów, których siłą jest pamięć i miłość niesiona przez pokolenia. 

Koncert Sorry Boys wraz z gośćmi prezentujący płytę odbędzie się 21 lipca, o godz. 20:00 w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego. Bilety są do nabycia w kasie MPW oraz na stronie bilety.1944.pl i w serwisie eventim.pl.

Park Wolności powstańczą ulicą

Na 29 lipca zaplanowano grę terenową dla rodzin z dziećmi w wieku od 4 do 10 lat. Podczas tego wydarzenia Park Wolności zamieni się w powstańczą ulicę. Uczestnicy dzięki przygotowanym zadaniom dowiedzą się, kim byli powstańcy i jak wyglądała ich codzienność. 

Wydarzenie jest połączone z premierą książeczek z serii “Chwaty”. Wstęp wolny. Udział po rejestracji na rejestracja.1944.pl

Z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z siedmioma organizacjami harcerskimi i skautowymi organizuje zlot harcerski. Hasło tegorocznego złotu to “Ramię w ramię”. W programie jest m.in. spotkanie przy harcerskiej watrze, gra miejsca, warsztaty artystyczne.

Początek Zlotu Harcerskiego 29 lipca o godz. 15.00, a koniec 2 sierpnia o godz. 9.00. Baza Zlotu znajdować się będzie na Wybrzeżu Gdyńskim.

Msza święta z udziałem harcerzy i powstańców

W sobotę 29 lipca o godz. 18.00 w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego odprawiona zostanie Msza święta polowa z udziałem harcerzy, powstańców i mieszkańców Warszawy. Eucharystia będzie transmitowana na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Prezydent nada odznaczenia państwowe 

30 lipca prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotkają się z powstańcami warszawskimi. Spotkanie będzie połączone z uroczystością nadania odznaczeń państwowych przez głowę państwa. Początek w niedzielę 30 lipca o godz. 11.00 w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego.

31 lipca, w przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego, jak co roku biskup polowy Wojska Polskiego odprawi na placu Krasińskich Mszę świętą w intencji Ojczyzny, powstańców warszawskich i mieszkańców stolicy. Następnie odbędzie się apel pamięci i ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Po raz siódmy w ramach rocznicowych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowana zostanie akcja społeczna “Wolność łączy”. Jej celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców Warszawy na powstańcze miejsca pamięci znajdujące się na terenie całego miasta. 

Czytaj także: Koniec czeskiego cudu demograficznego? Ekspert: Obecnie dzietność w Czechach zanurkowała

Obchody 1 sierpnia

1 sierpnia w okolicach Godziny “W”, czyli godz. 17.00 wolontariusze oraz harcerze biorący udział w Zlocie Harcerskim w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego w wybranych miejsca upamiętniających akcje i wydarzenia powstańcze będą pełnić służbę i rozdawać przypinki z symbolem Polski Walczącej, opatrzone krótką historią tego znaku.

Wieczorem tego dnia tradycyjnie odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy. W trakcie wieczoru mieszkańcy stolicy zaśpiewają takie utwory,jak “Warszawianka”, “Marsz Mokotowa”, “Sanitariuszka Małgorzatka” czy “Mała dziewczynka z AK”. Koncert poprowadzi Tomasz Wolny. Początek o godz. 20.30 na placu Marszałka Piłsudskiego.

Źródło: ekai.pl, facebook

Sonda
Wczytywanie sondy...
4
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo