Zbliża się kwalifikacja wojskowa 2023. Wezwani są mężczyźni urodzeni w 2004 r. i nie tylko
Zbliża się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Komisje rozpoczną swoje działania już 17 kwietnia i obejmą grupę 230 tysięcy osób. Kto dostanie wezwanie?
- Wezwani są mężczyźni urodzeni w 2004 r. i mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy nie posiadają przydzielonej kategorii wojskowej.
- Na komisjach stawią się również kobiety, które swoją przyszłość wiążą z zawodami medycznymi.
- Wezwanie otrzymają też osoby, które mają co najmniej 18 lat i zgłosiły się ochotniczo.
Kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 17 kwietnia i potrwa do 21 lipca. Będzie trwała 66 dni roboczych, z wyłączeniem 2 maja i 9 czerwca. W tym czasie komisje lekarskie przebadają i nadadzą kategorie wojskowe 230 tys. osób.
Kto otrzyma wezwanie?
Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wezwani są: mężczyźni urodzeni w 2004 r., mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz osoby, które w latach 2021 i 2022, ale nie posiadają przydzielonej kategorii wojskowej.
Na komisjach stawią się również kobiety urodzone w latach 1999-2004 i wiążące swoją przyszłość m.in. z zawodami medycznymi, weterynarią czy psychologią.
Wezwanie otrzymają też osoby, które mają co najmniej 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Początkowo kwalifikacja wojskowa miała trwać od 3 kwietnia do 30 czerwca przez 60 dni. Ministerstwo Obrony Narodowej tłumaczy zmianę terminów egzaminami maturalnymi.
Szczegółowy wykaz kategorii osób, których obejmie #KwalifikacjaWojskowa2023 można znaleźć w rozporządzeniu @MON_GOV_PL
👉https://t.co/VADsQ9n3cF pic.twitter.com/0DH5HYbE7o — Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji (@ZolnierzRP) March 27, 2023
Konsekwencje w przypadku niestawienia się
Stawienie się na komisji wojskowej jest obowiązkowe. Kandydat, który otrzyma wezwanie, a nie pojawi się na kwalifikacji bez podania przyczyny jest zagrożony grzywną lub ograniczeniem wolności. W niektórych przypadkach kandydaci mogą być przymusowo doprowadzeni, jeśli osoby uprawnione o tym zdecydują.
Ci, którzy nie zgłoszą się na komisję muszą poinformować o tym fakcie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Trzeba również obowiązkowo podać przyczynę niestawienia się na komisji.
Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia - czytamy na oficjalnej stronie WOJSKO-POLSKIE.PL.
Źródło: eska.pl, twitter