Zakażenia legionellą w Rzeszowie. ABW bada, czy doszło do celowego zakażenia sieci wodociągowej
Działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Rzeszowie dotyczące zakażeń legionellą są konieczne, by wykluczyć hipotezy dotyczące części potencjalnych scenariuszy - poinformował sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn.
- W piątek rano media przekazały informację, że w Rzeszowie zmarła już siódma osoba zakażona legionellą.
- Jak poinformował portal RMF FM, ”ABW bada sprawę zbiorowego zakażenia bakterią legionelli w Rzeszowie i okolicach”.
- Agenci są w Rzeszowie, aby wykluczyć pojawiające się wersje o możliwym celowym zakażeniu sieci wodociągowej.
- Zobacz także: Jabłońska nie miała nic przeciwko jedzenia psów. Tumanowicz: Nie wystartuje z list Konfederacji
W piątek rano media przekazały informację, że w Rzeszowie zmarła już siódma osoba zakażona legionellą.
Jeśli chodzi o sytuację na Podkarpaciu, na godziny popołudniowe w czwartek mieliśmy 76 osób zakażonych, ale mieliśmy też oficjalne zgłoszenie o siedmiu zgonach - powiedział na antenie Polsat News Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.
Zaznaczył, że zmarli byli obciążeni przewlekłymi chorobami, zwłaszcza onkologicznymi i kardiologicznymi, z bardzo obniżoną odpornością.
ABW wkracza do akcji
Jak poinformował portal RMF FM, ”Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada sprawę zbiorowego zakażenia bakterią legionelli w Rzeszowie i okolicach”. Funkcjonariusze są w mieście i sprawdzają m.in. działania lokalnych wodociągów.
Jak wskazał portal, bakteria “pojawiła się w ważnym strategicznie regionie Polski, jeśli chodzi o wojnę w Ukrainie. Na Podkarpaciu znajduje się główna baza przerzutowa sprzętu wojskowego dla Ukraińców, a także ważne centrum pomocy wojennym uciekinierom”.
Agenci są w Rzeszowie, aby wykluczyć pojawiające się wersje o możliwym celowym zakażeniu sieci wodociągowej. Na razie nie ma przesłanek, które by potwierdzały, że doszło do sabotażu.
Sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn potwierdził, że w sprawę zostali zaangażowani agenci ABW.
Działania #ABW dotyczące zakażeń legionellą są konieczne, by wykluczyć hipotezy dot. części potencjalnych scenariuszy.
Działania Agencji mają charakter rutynowy👇 pic.twitter.com/942rh3zXXF — Stanisław Żaryn (@StZaryn) August 25, 2023
Czytaj także: Rabini z USA ws. reparacji: Z moralnego punktu widzenia, polskie żądania wymagają rozwiązania
Dezynfekcja miejskich wodociągów
W nocy ze środy na czwartek w Rzeszowie trwało posiedzenie sztabu kryzysowego ws. zwalczania legionelli na Podkarpaciu. W mieście dojdzie do dezynfekcji miejskich wodociągów.
Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapowiedział, że w weekend (26-27 sierpnia) w mieście dojdzie do dezynfekcji miejskich wodociągów.
To będzie oznaczało tylko tyle, że będzie podwyższona dawka chloru. Mieszkańców będziemy tylko prosić o to, żeby pamiętali, że wodę trzeba przegotować albo na dwie minuty otworzyć wodę, żeby ją spuścić - powiedział prezydent, cytowany przez Radio ZET.
Rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Andrzej Sroka zaznaczył w środę, aby zachować spokój, ponieważ zakażenie nie dotknie osób, które nie są obciążone ciężkimi schorzeniami.
Źródło: x, rmf24.pl