Wspieraj wolne media

Obszerny artykuł Xi Jinpinga w chińskiej prasie. Wojna na Ukrainie bramą do nowego ładu? "Żaden pojedynczy kraj nie powinien dyktować porządku międzynarodowego"

4
1
0
Prezydent Chin Xi Jinping
Prezydent Chin Xi Jinping / Fot. Youtube

Jeszcze przed wylotem do Moskwy, przywódca Chin Xi Jinping podzielił się swoimi oczekiwaniami odnośnie spotkania z Władimirem Putinem. Artykuł ukazał się w chińskiej prasie i nie przedostał się w znaczącym stopniu do polskich mediów. Profesor Adam Wielomski podjął się trudu jego przetłumaczenia.

  • Profesor Adam Wielomski postanowił podjąć wysiłek i przetłumaczyć obszerny artykuł prezydenta Chin Xi Jinpinga.
  • W swoim tekście opublikowanym przed wylotem do Moskwy, chiński przywódca odniósł się do współpracy z Rosją.
  • Wskazał również na rolę Chin w wojnie na Ukrainie oraz na przyszłą rolę Pekinu na świecie.

Prezydent Chin Xi Jinping już od początku podkreślił jak bliskie stosunki łączą Chiny i Rosję. Chwalił się również wielokrotnymi wizytami w Moskwie podczas swojego przywództwa w Komunistycznej Partii Chin. Zaznaczył także, że oba kraje są światowymi mocarstwami prowadzące niezależną politykę zagraniczną.

Chiny i Rosja są dla siebie nawzajem największymi sąsiadami i wszechstronnymi partnerami strategicznymi. Jesteśmy zarówno mocarstwami światowymi, jak i stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Obydwa państwa prowadzą niezależną politykę zagraniczną i postrzegają nasze stosunki jako priorytetowe dla obopólnej dyplomacji - czytamy.

Chiński przywódca podkreślił, że od lat utrzymywał bliskie stosunki z Putinem opracowując w tym czasie wiele różnych i dwustronnych umów, a także wymieniając się informacjami na temat głównych i międzynarodowych kwestii.

Spotkania na wysokim szczeblu odegrały kluczową strategiczną rolę w kierowaniu stosunkami chińsko-rosyjskimi. Ustanowiliśmy cały zestaw mechanizmów interakcji na wysokim szczeblu i wieloaspektowej współpracy, które zapewniają ważne systemowe i instytucjonalne zabezpieczenia dla rozwoju stosunków dwustronnych. Przez lata utrzymywałem bliskie stosunki robocze z prezydentem Putinem. Spotkaliśmy się 40 razy przy okazjach dwustronnych i wielostronnych. Wspólnie opracowaliśmy plan stosunków dwustronnych i współpracy w różnych dziedzinach oraz w odpowiednim czasie przekazywaliśmy informacje na temat głównych międzynarodowych i regionalnych kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, zapewniając zdecydowane zarządzanie trwałym, solidnym i stabilnym rozwojem stosunków chińsko-rosyjskich.

Chiny i Rosja są zaangażowane w deeskalowaniu świata i nie atakowania żadnej strony trzeciej, mogącego szkodzić rozwojowi naszych więzi. Zdecydowanie wspieramy się nawzajem w podążaniu ścieżką rozwoju dostosowaną do naszych krajowych realiów i wspieramy się nawzajem w rozwoju i postępie. Stosunki dwustronne stały się bardziej dojrzałe i odporne. Jest w nich dużo nowej dynamiki i witalności, dając doskonały przykład dla rozwoju nowego modelu stosunków między mocarstwami, charakteryzującego się wzajemnym szacunkiem, pokojowym współistnieniem i współpracą korzystną dla wszystkich - dodał.

W dalszej części swojego obszernego artykuły, Xi Jinping wymienia wiele inicjatyw przeprowadzonych wspólnie przez obie strony. Poczynając od wymiany kulturowej i kończąc na wymianie handlowej i rozwoju gospodarczym. Odniósł się nawet do zmian, które przechodzi świat. Zdaniem chińskiego przywódcy należy zachować pokój za pomocą współpracy przynoszącej obopólne korzyści, a także zwrócił uwagę na kwestię bezpiezpieczeństwa, które podlegają dalszym modernizacjom i kooperacji ze strony wszystkich państw.

Dzisiejszy świat przechodzi głębokie zmiany, niewidziane od stulecia. Historyczny trend pokoju, rozwoju i współpracy metodą win-win jest nie do zatrzymania. Dominujące trendy światowej wielobiegunowości, globalizacji gospodarczej i większej demokracji w stosunkach międzynarodowych są nieodwracalne. Z drugiej strony nasz świat stoi w obliczu złożonych i powiązanych ze sobą tradycyjnych i nietradycyjnych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa, niszczących aktów hegemonii, dominacji i zastraszania oraz długiego i zawiłego globalnego ożywienia gospodarczego. Państwa na całym świecie są głęboko zaniepokojone i chętne do znalezienia wspólnego wyjścia z kryzysu - wyjaśnił Xi Jinping.

W marcu 2013 r., przemawiając w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych, zauważyłem, że nasze państwa są ze sobą powiązane i zależne od siebie na niespotykanym dotąd poziomie, a ludzkość, żyjąc w tej samej globalnej wiosce, w coraz większym stopniu wyłania się jako wspólnota o wspólnej przyszłości, w której interesy wszystkich są ściśle splecione. Od tego czasu przy różnych okazjach proponowałem Inicjatywę Pasa i Szlaku, Inicjatywę Globalnego Rozwoju, Inicjatywę Globalnego Bezpieczeństwa i Globalną Inicjatywę Cywilizacyjną. Wszystko to wzbogaciło naszą wizję wspólnoty o wspólnej przyszłości dla ludzkości i zapewniło praktyczne ścieżki w tym kierunku. Są one częścią odpowiedzi Chin na zmiany świata, naszych czasów i historycznej trajektorii - zaznaczył.

W ciągu tych dziesięciu lat wspólne wartości ludzkości – pokój, rozwój, równość, sprawiedliwość, demokracja i wolność – zapuściły głębsze korzenie w sercach ludzi. Otwarty, inkluzywny, czysty i piękny świat z trwałym pokojem, powszechnym bezpieczeństwem i wspólnym dobrobytem stał się wspólnym dążeniem coraz większej liczby krajów. Społeczność międzynarodowa uznała, że żaden kraj nie jest lepszy od innych, żaden model rządzenia nie jest uniwersalny i żaden pojedynczy kraj nie powinien dyktować porządku międzynarodowego. Wspólnym interesem całej ludzkości jest świat, który jest zjednoczony i pokojowy, a nie podzielony i niestabilny - podkreślił prezydent Chin.

Czytaj więcej: Kuriozalna sytuacja podczas spotkania z rosyjskimi dyrektorami zakładów zbrojeniowych. Miedwiediew zasięgnął po słowa tyrana

Chiński plan pokojowy

Odniósł się również do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Podkreślił, że Chiny od początku podtrzymują swoje bezstronne i obiektywne stanowisko, nawołując do rozmów pokojowych. 

Przedstawiłem kilka propozycji, tj. przestrzeganie celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych, poszanowanie uzasadnionych obaw bezpieczeństwa wszystkich krajów, wspieranie wszelkich wysiłków prowadzących do pokojowego rozwiązania kryzysu oraz zapewnienie stabilności globalnych łańcuchów przemysłowych i dostaw - oświadczył.

Niedawno opublikowaliśmy stanowisko Chin w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie, które uwzględnia uzasadnione obawy wszystkich stron i odzwierciedla najszersze wspólne rozumienie kryzysu przez społeczność międzynarodową. Konstruktywnie chcemy łagodzić skutki uboczne kryzysu i ułatwić jego polityczne rozwiązanie. Nie ma prostego rozwiązania złożonego problemu. Wierzymy, że tak długo, jak wszystkie strony przyjmą wizję wspólnego, kompleksowego, opartego na współpracy i trwałego bezpieczeństwa oraz będą dążyć do równorzędnego, racjonalnego i zorientowanego na wyniki dialogu i konsultacji, znajdą rozsądny sposób rozwiązania kryzysu, a także szeroką drogę do świata trwałego pokoju i wspólnego bezpieczeństwa - przypomniał.

Źródło: konserwatyzm.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
4
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo