Wysokie ceny energii. Komisja Europejska chce przedłużenia możliwości wsparcia
Komisja Europejska proponuje częściowe przedłużenie o trzy miesiące przepisów, umożliwiających państwom członkowskim przyznawanie pomocy w celu zrekompensowania wysokich cen energii.
- KE chce przedłużenia możliwości wsparcia w związku z cenami energii do 31 marca 2024 r.
- W komunikacie napisała, że takie rozwiązanie "umożliwi państwom członkowskim, w razie potrzeby, rozszerzenie programów wsparcia (...)".
- Bez mechanizmów osłonowych wartość rachunku za prąd może w przyszłym roku wzrosnąć aż o 60-70 proc.
- Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję. Wyznaczył premiera Morawieckiego nowego rządu. Z kolei pierwsze posiedzenie Sejmu otworzy Marszałek Senior Marek Sawicki: "Było to dla mnie duże zaskoczenie"
W tym kontekście Komisja proponuje ograniczone przedłużenie o trzy miesiące przepisów umożliwiających państwom członkowskim dalsze przyznawanie ograniczonych kwot pomocy (...) oraz pomocy mającej na celu zrekompensowanie wysokich cen energii (...) do 31 marca 2024 r. - czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.
Napisano w nim, że takie rozwiązanie “umożliwi państwom członkowskim, w razie potrzeby, rozszerzenie programów wsparcia i zagwarantuje, że przedsiębiorstwa w dalszym ciągu dotknięte kryzysem nie zostaną odcięte od niezbędnego wsparcia w nadchodzącym zimowym okresie grzewczym”.
Państwa członkowskie mogą w dalszym ciągu zapewniać wsparcie, pokrywając część dodatkowych kosztów energii jedynie w przypadku, gdy ceny energii znacznie przekraczają poziomy sprzed kryzysu.
Czytaj także: Polscy przewoźnicy protestują. Twierdzą, że utracili rynek na rzecz ukraińskich przewoźników
W 2024 r. nastąpi gwałtowny wzrost cen energii?
Zamrożenie cen prądu do określonych limitów zużycia na 2023 rok kończy się za 2 miesiące. Dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii w rozmowie z “Rzeczpospolitą” zaznaczyła, że jeśli w 2024 roku nie zostaną wprowadzone tarcze solidarnościowe lub nie zostaną zamrożone ceny energii, a dodatkowo zostanie przywrócony VAT na energię, to łączny koszt energii może wzrosnąć o 70 procent w porównaniu do obecnych cen. Nowy rząd czeka więc spore wyzwanie.
Źródło: isbnews.pl