Wspieraj wolne media

Unitra wraca na rynek. Unikatowa marka z okresu PRL została przejęta przez twórcę CD-Projekt. "Radio Unitra Radmor 5102, było prawdziwym powiewem nowoczesności"

15
1
0
Siedziba firmy Unitra
Siedziba firmy Unitra / Fot. Youtube

Współzałożyciel ogromnej marki o znaczeniu międzynarodowym CD-Projekt Michał Kiciński przejął jedną z kultowych firm. Unitra - bo o niej mowa, ma na nowo wejść na rynek sprzętu elektronicznego.

Unitra była jednym z symboli czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Firma produkowała niezłej jakości urządzenia domowego audio, nie wytrzymała jednak konkurencji z gigantami tej branży, z którymi musiała mierzyć się po zmianie systemu w Polsce. 

Początki marki Unitra sięgają 1961 roku, kiedy doszło do powstania Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego Unitra. W swoim najlepszym okresie marka zrzeszała aż 28 przedsiębiorstw produkcyjnych. O jej potędze mówi także to, że pracowało w niej ponad sto tysięcy pracowników. Unitra to też jedna z niewielu marek sprzed 1989 roku, którym udało się przetrwać zmiany ustrojowe.

W latach 70. Unitrze udało się wypełnić misję zaoferowania Polakom urządzeń, których wcześniej w kraju nie było. Ale nie był to wyłącznie sprzęt. Marka kojarzona była przede wszystkim z nowoczesnością i dostępem do nieosiągalnej dotychczas technologii. Umożliwiała słuchanie muzyki i oglądanie telewizji.

Od wydawcy gier po producenta sprzętu elektronicznego

Na potrzeby reaktywacji Unitry, zbudowano 20-osobowy zespół R&D. Prace nad nową linią trwają już drugi rok. Celem projektu jest stworzenie serii produktów audio, opartej na najlepszych tradycjach marki Unitra.

Inicjatorami projektu oraz szefami firmy są Daniel Kostrzewa oraz Adrian Krupowicz. Inwestorem strategicznym jest natomiast Michał Kiciński, który zbudował CD Projekt – jeden z najważniejszych podmiotów nowej polskiej gospodarki – a później od podstaw stworzył także firmę technologiczną Mudita.

To kultowa marka, która jest symbolem 30 lat produkcji urządzeń audio-wideo w Polsce. Chyba w każdym polskim domu było urządzenie z logo tej marki. Jako osoba z antykomunistycznej rodziny i jako przedsiębiorca, nie mam specjalnie sentymentu do czasów PRL, ale wspominam, że radio Unitra Radmor 5102, gdy pojawiło się u nas w mieszkaniu, było prawdziwym powiewem nowoczesności. Po raz pierwszy, dzięki niemu, miałem szansę doświadczyć dźwięku bardzo przyzwoitej jakości - -powiedział Michał Kiciński.

Czytaj więcej: Korea Północna przyznaje się do porażki. W zeszłym miesiącu próbowała umieścić na orbicie satelitę szpiegowskiego. Kim Jong Un nie zamierza bratać się z ONZ

Unitra wraca do życia

Nowe produkty z logiem Unitry mają powstawać w Polsce, w warszawskiej siedzibie firmy, w dzielnicy Ursus. Designem będą co prawda nawiązywać do sprzętu z lat 60., ale technologicznie zdecydowanie nie. Mają one sprostać wymaganiom współczesności. Sprzęt ma być wysokiej jakości, trwały oraz łatwy do naprawienia.

Wizją Unitry jest popularyzacja urządzeń audio HI-FI jako odpowiedź na przebodźcowanie wszechobecną, natarczywą technologią. Wierzymy, że współczesny świat potrzebuje czegoś trwalszego niż zalew szybko psującej się, nienaprawialnej elektroniki. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę wysokiej jakości urządzeń audio, z których Unitra słynęła, a w szczególności złotej ery dźwięku i urządzeń HI-FI z lat 70., kiedy w Europie produkowaliśmy wysokiej jakości urządzenia, często działające do dziś - wyjaśnił członek zarządu Unitry Daniel Kostrzewa.

Nowe produkty zostaną zaprezentowane w czerwcu, a do sklepów oficjalnie trafią pod koniec października 2023 roku. Oferta początkowo będzie się składać z dziewięciu urządzeń w pięciu liniach produktowych. 

Źródło: rp.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
15
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo