"To skandal, że młodzi Polacy nie zostali wpuszczeni na teren obozu". Weterani polskiego podziemia niepodległościowego napisali list otwarty
Niemiecka policja nie wpuściła polskiej delegacji na obchody 78. rocznicy wyzwolenia KL Ravensbrück. Jest oświadczenie Związku Żołnierzy NSZ w tej sprawie.
- Weterani polskiego podziemia niepodległościowego wyrazili swoje oburzenie tym incydentem w liście otwartym.
- "To skandal, że młodzi Polacy zrzeszeni w Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych nie zostali wpuszczeni na teren obozu"
- Związek Żołnierzy NSZ: Takie zachowanie urzędników niemieckich jest niedopuszczalne i przypomina praktyki stosowane w III Rzeszy.
W niedzielę rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych w Ravensbrueck i Sachsenhausen. Niemiecka policja nie chciała jednak wpuścić Polaków na obchody.
SZOK! Niemiecka policja nie chce wpuścić Polaków na obchody wyzwolenia NIEMIECKIEGO OBOZU KONCENTRACYJNEGO w Ravensbruck! Kibice Pogoni Szczecin oraz mieszkańcy Szczecina wybrali się, aby upamiętnić ofiary niemieckiego bestialstwa. Niemiecka policja blokuje im dostęp do obozu! - napisał szczeciński radny Solidarnej Polski Dariusz Matecki.
SZOK! Niemiecka policja🇩🇪 nie chce wpuścić Polaków🇵🇱 na obchody wyzwolenia NIEMIECKIEGO OBOZU KONCENTRACYJNEGO w Ravensbruck❗
👉Kibice Pogoni Szczecin oraz mieszkańcy Szczecina wybrali się, aby upamiętnić ofiary niemieckiego bestialstwa. Niemiecka policja blokuje im dostęp do… pic.twitter.com/nAinQUg10l — Dariusz Matecki (@DariuszMatecki) April 23, 2023
List otwarty
W środę polityk poinformował, że m.in. weterani polskiego podziemia niepodległościowego wyrazili swoje oburzenie tym incydentem w liście otwartym.
Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej i innych formacji partyzanckich żądają natychmiastowej reakcji władz na incydent, który miał miejsce na terenie niemieckiego obozu w Ravensbrück.
To skandal, że młodzi Polacy zrzeszeni w Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych nie zostali wpuszczeni na teren obozu i nie mogli złożyć hołdu więzionym i mordowanym naszym koleżankom z podziemia narodowego. PROTESTUJEMY, przeciwko nazywaniu “faszystowskimi” symboliki Narodowych Sił Zbrojnych – polskiej organizacji niepodległościowej walczącej przeciwko okupantowi niemieckiemu w czasie II wojny światowej – przez środowiska nie mające nic wspólnego z polskimi ideami niepodległościowymi - czytamy.
List podpisali:
- por. Mieczysław Kaczmarczyk ps. „Ryś” – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, więzień filii niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof w Instenburgu
- por. Edward Ciupak ps. „Mały” – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, więzień polityczny PRL
- kpt. Stanisława Drzewiecka ps. „Dziarska” – żołnierz Armii Krajowej, świadek masakry w Skłobach dokonanej przez Niemców 11 kwietnia 1940 r.
- por. Zbigniew Has ps. „Wilczek” – żołnierz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”
- kpt. Bronisław Pakuła ps. „Zawisza” – żołnierz Zgrupowania Partyzanckiego „Jeszcze Polska nie zginęła” oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, więzień polityczny PRL
- ppor. Aleksander Kaczorowski ps. „Kaczorek” – żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski
- kpt. Franciszek Stec ps. „Szybki” – żołnierz Armii Krajowej
- por. Edward Zamiara ps. „Hrabia” – żołnierz Batalionu „Golski” Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego
- por. Stefan Dulko – żołnierz wyklęty, więzień polityczny PRL
Czytaj także: 13 maja w Gdańsku odbędzie się Bieg Maryjny. Na wydarzenie można się zapisać przez elektroniczny system zgłoszeń
“Zachowanie przypominające praktyki stosowane w III Rzeszy”
W tej sprawie zaprotestował również Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych wyraża swój stanowczy sprzeciw wobec segregacji przez urzędników niemieckich, kto może upamiętniać swoich pomordowanych przez Niemców w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Ravensbrück, a kto nie może tego zrobić. Takie zachowanie urzędników niemieckich jest niedopuszczalne i przypomina praktyki stosowane w III Rzeszy - napisali członkowie Prezydium Zarządu ZŻNSZ w specjalnie wydanym oświadczeniu.
Zaznaczyli, że nie przestaną “upamiętniać Polaków, w tym narodowców i żołnierzy NSZ, którzy są ofiarami niemieckich obozów koncentracyjnych”. Dodali, że oczekują od władz państwa polskiego stanowczej interwencji w tej sprawie.
Źródło: twitter, nsz.com.pl