Wspieraj wolne media

Majówka 2023. Doskonały czas na wznowienie swojej aktywności fizyczne. Ten sport najbardziej ceni sobie nasze serce. Czy po zawale można uprawiać sport?

2
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Majówka to doskonała okazja na powrót do aktywnego trybu życia. Warto upewnić się jaki rodzaj sportu jest najlepszy dla naszego serca i jaka aktywność fizyczna poprawi naszą wydolność. Zobacz także, czy po zawale można uprawiać sport.

Choroby układu krążenia są w Polsce główną przyczyną zachorowań zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Corocznie z tego powodu umiera w Polsce ponad 170 tys. osób. Jednak tylko w 30% odpowiadają czynniki genetyczne, w pozostałych 70% jest zależne od naszego stylu życia.

Regularna aktywność fizyczna wzmacnia mięsień sercowy, stymuluje sieć naczyń krwionośnych i poprawia ich funkcje, dzięki temu do tego narządu dociera więcej krwi bogatej w tlen. Serce wydajniej pompuje krew, pracuje wolniej i lepiej, co obniża ciśnienie tętnicze i tętno spoczynkowe oraz wpływa na zmniejszenie ryzyka groźnych arytmii komorowych i chorób układu sercowo-naczyniowego - wyjaśnił doktor Marcin Suska w rozmowie z portalem "twojezdrowie.rmf24.pl".

Jak wyjaśnił lekarz, sport zmniejsza stężenie poziomu cholesterolu LDL, negatywnego dla naszego ciała oraz pozwala podnieść pożyteczny cholesterol HDL.

Czytaj więcej: Propaganda LGBT zbiera żniwo wśród niewinnych dzieci. Szwedzcy lekarze alarmują przed stosowaniem blokerów. Matka jednej z ofiar: "Żyje w ciągłym bólu"

Jaki trening najlepszy dla naszego serca?

Majówka to idealny czas na wznowienie aktywności fizycznej, którą uwielbia nasze serce. Najlepszym sposobem na przyspieszenie tętna, a zarazem poprawę naszej wydolności, w tym układu krążenia są treningi serca tzw. cardio, do których zaliczamy taniec, jazdę na rowerze, chód na bieżni, trening na orbitreku, nordic walking, bieganie, czy też pływanie.

Takie treningi zwiększają ilość oddechów na minutę, przyspieszają tętno, a dzięki temu wszystkie komórki naszego ciała i tkanki mięśniowe są lepiej dotlenione. Natomiast dla serca raczej niewskazane są aktywności statyczne i izometryczne, czyli treningi z dużymi obciążeniami, ponieważ nie ulepszają naszej wydolności, nie poprawiają kondycji fizycznej, natomiast zwiększają masę mięśniową, a w niektórych przypadkach mogą spowodować przerost mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze czy też powodować arytmię - dodał specjalista.

Czytaj więcej: Sensacyjne odkrycie japońskich naukowców. Opracowali nową metodę na walkę z wirusami. Pierwsze udane testy przeprowadzono na myszach

Czy po zawale serca można uprawiać sport?

Kiedyś pacjentom kardiologicznym zalecano prowadzenie oszczędnego stylu życia. Obecnie uważa się, że generalnie choroby serca - poza pewnymi wyjątkami - nie wykluczają aktywności fizycznej. Sport jest wskazany u osób po przebytym zawale, z niewydolnością serca, po operacji wad zastawkowych i innych schorzeniach układu sercowo-naczyniowego.

Poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia osiągamy korzyści zdrowotne. Pamiętajmy, iż wydolność fizyczna u osób z problemami sercowymi jest mniejsza niż u osób zdrowych, dlatego aktywność musi być właściwie dobrana - jeśli jest z tym problem, wówczas intensywność treningu jest za duża - wyjaśnił kardiolog.

Sport pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne - zwiększa odporność na stres. Ponadto obniża masę ciała, reguluje gospodarkę węglowodanową i lipidową - co wpływa pozytywnie na serce.Przy wykonywaniu ćwiczeń, należy pamiętać o tym, aby nie przekraczać tętna maksymalnego.

Najprostszy sposób obliczenia to wartość 220 pomniejszona o wiek przy czym jest to wartość szacunkowa i może być obarczona błędem. Jeśli podczas ćwiczeń nasze tętno przekracza wartości tętna maksymalnego - nie wpłynie to na zwiększenie wydolności, tylko doprowadzi do nadwyrężenia naszego organizmu - mówi doktor Suska.

Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo