Wspieraj wolne media

TK zadecydował, że prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją prezydenta

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Youtube/Gazeta.pl

Jest wyrok w sprawie sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym w zakresie prawa łaski. Sprawa ma związek z ułaskawieniem przed laty Mariusza Kamińskiego.

W piątek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że “prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją Prezydenta RP””. Dodał też, że Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do sprawowania kontroli nad wykonywaniem przez prezydenta prawa łaski. 

Orzeczenie zapadło większością głosów. Odrębne zdanie miało dwóch sędziów: Piotr Pszczółkowski i Michał Warciński. Sprawą zajmował się pełen skład TK pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej.

Prawo łaski stanowi wyłączną prerogatywę prezydenta

Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do sprawowania kontroli ze skutkiem prawnym w sprawie kompetencji prezydenta RP, o której mowa w punkcie pierwszym - powiedziała Przyłębska. 

TK miał przeprowadzić rozprawę ws. sporu kompetencyjnego w zakresie prawa łaski w środę. Ta została jednak przełożona “z uwagi na nagłą i usprawiedliwioną nieobecność sędziego”.

Sprawa ma związek z nieprawomocnym wyrokiem wobec m.in. ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego i ułaskawieniem go przez Andrzeja Dudę. 

Czytaj także: Ambasador USA: Nasi żołnierze są po to, by bronić wolności wyborów i uczciwości. Dr Bartoszewicz: Myślałem, że bronią flanki NATO

Sprawa Kamińskiego i Wąsika 

Przypomnijmy, że w marcu 2015 roku Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani na trzy lata więzienia m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas “afery gruntowej” w 2007 roku. 

Wyroki 2,5 roku więzienia usłyszeli też dwaj inni byli członkowie kierownictwa CBA. Zanim jednak Sąd Okręgowy w Warszawie zdążył rozpatrzyć apelacje, w listopadzie 2015 roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił wszystkich czterech nieprawomocnie skazanych. 

W marcu 2016 roku, wobec aktu łaski prezydenta, Sąd Okręgowy uchylił wyrok Sądu Rejonowego i prawomocnie umorzył sprawę. Jednak sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, bo od orzeczenia o umorzeniu kasacje złożyli oskarżyciele posiłkowi. 

Postępowanie kasacyjne przed SN zostało zawieszone w sierpniu 2017 roku, gdy sprawę sporu kompetencyjnego wszczął Trybunał Konstytucyjny, który miał orzec, czy SN może dokonywać wiążącej interpretacji stosowania prawa łaski przez prezydenta. 

W lutym bieżącego roku Sąd Najwyższy, zdecydował się podjąć postępowanie z urzędu w sprawie ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę ministrów Kamińskiego oraz Wąsika.

Źródło: dorzeczy.pl, tvn24.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo