Wspieraj wolne media

Szkoły w Danii pozbywają się zbędnej elektroniki. Uczniowie otrzymali zakaz korzystania ze smartfonów. "Byliśmy zdecydowanie zbyt naiwni"

1
0
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Władze w Danii postanowiły wprowadzić radykalne rozwiązania w szkołach. Uczniowie otrzymali zakaz korzystania ze sprzętów elektronicznych w czasie zajęć. Zdaniem Ministra Edukacji Mattiasa Tesfaye należy zadbać o zdrowie dzieci i nastolatków.

Władze w Danii postanowiły wprowadzić radykalne rozwiązania w szkołach. Uczniowie otrzymali zakaz korzystania ze sprzętów elektronicznych w czasie zajęć. Zablokowane mają zostać również serwisy rozrywkowe. Według Ministra ds. Dzieci i Edukacji Danii Mattiasa Tesfaye szkoła nie może być tzw. przedłużeniem pokoju nastolatka.

Należy spakować telefony komórkowe, zablokować strony z grami, streamingiem oraz Tik-Tokiem. Jeśli przenośny komputer nie będzie używany, powinien być schowany do torby - podkreślił Minister ds. Dzieci i Edukacji Danii Mattias Tesfaye.

Złożone z 12 punktów rekomendacje zostały wydane na polecenie resortu edukacji przez Duńską Agencję ds. Edukacji i Jakości we współpracy z ekspertami zewnętrznymi. Zalecenia mają zostać zastosowane przez dyrekcję placówki we współpracy z nauczycielami i rodzicami, a także nastolatkami.

Czytaj więcej: Szwecja wprowadza zmiany w szkolnictwie. Wracają do tradycyjnego nauczania. Tablety lądują w koszu na śmieci

Zatrważające wyniki badań

W grudniu ubiegłego roku przedstawiono wyniki badania PISA, które wykazały, że spośród 81 krajów OECD duńscy uczniowie najczęściej korzystają z narzędzi cyfrowych w szkole. 71 proc. z nich często patrzy w szkole na ekran, podczas gdy średnia OECD to 16 proc.

Młodzi Duńczycy przyznali w ankiecie, że korzystanie ze sprzętów elektronicznych rozprasza ich skupienie w szkole. Potwierdził to również raport Duńskiej Agencji Zdrowia.

Byliśmy zdecydowanie zbyt naiwni i zaślepieni tym, co udało się osiągnąć największym firmom technologicznym, a co w praktyce oznaczało zakłócenie procesu nauczania - przyznał Mattias Tesfaye.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo