Wspieraj wolne media

Świrski chce zablokować wpisanie nowych władz mediów publicznych do Krajowego Rejestru Sądowego

11
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Rafał Guz

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski złożył wniosek o odmowę dokonania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Chodzi o nowe władze mediów publicznych.

  • Minister Bartłomiej Sienkiewicz odwołał w środę prezesów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Niedługo potem przestały nadawać stacje TVP Info i TVP3.
  • Świrski chce zablokować wpisanie nowych władz mediów publicznych do Krajowego Rejestru Sądowego.
  • Kancelaria Prezydenta przekazała w czwartek, że "ewentualne przyszłe zmiany prawa nie usprawiedliwiają ani nie znoszą skutków rażącego złamania prawa, do którego wczoraj doszło".
  • Zobacz także: Duda: Obecne działania rządu wobec mediów publicznych są elementem anarchii i psucia państwa

Decyzja nowego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza wywołała trzęsienie ziemi w mediach publicznych. Polityk odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz rady nadzorcze. Nowe zarządy spółek zostały wyłonione przez nowe rady nadzorcze powołane przez ministra. 

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski chce zablokować wpisanie nowych władz mediów publicznych do Krajowego Rejestru Sądowego. 

Wysłałem do Krajowego Rejestru Sądowego wniosek o odmowę dokonania wpisu do KRS osób bezprawnie powołanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do władz spółek Telewizja Polska SA, Polskie Radio SA i Polska Agencja Prasowa - napisał w czwartek 21 grudnia na platformie X (dawniej Twitter).

Czytaj także: Wawer proponuje: Ustawowy mechanizm wyboru władz TVP większością 3/5 Sejmu

Prezydent rozmawiał z Tuskiem ws. mediów publicznych

W czwartek szef KPRM Jan Grabiec poinformował, że rząd przystępuje do prac nad nowym ładem w mediach publicznych.

Donald Tusk rozpoczął już rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą. Te prace powinny mieć bardzo szeroki charakter i uwzględniać opinie wszystkich zainteresowanych stron - powiedział.

Wieczorem komunikat w sprawie wydała Kancelaria Prezydenta. 

Krótka rozmowa Prezydenta Andrzeja Dudy z Premierem Donaldem Tuskiem o ewentualnych zmianach ustawodawczych dotyczących mediów publicznych odbyła się przy okazji RBN [Rada Bezpieczeństwa Narodowego - przyp. red.]. Prezydent jest otwarty na współpracę w ważnych dla Polski sprawach. Prezydentowi nie zostały przedstawione żadne konkretne projekty przepisów - czytamy.

Zaznaczono, że rozmowa miała miejsce już po decyzjach ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza.

Ewentualne przyszłe zmiany prawa nie usprawiedliwiają ani nie znoszą skutków rażącego złamania prawa, do którego wczoraj doszło - dodano.

Źródło: x.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
11
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo