Światowy Dzień Wcześniaka. Współczesna medycyna daje coraz większe możliwości. Zobacz ile wcześniaków rodzi się rocznie na świecie i w Polsce
W piątek 17. listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Z tej okazji warto podkreślić jak wiele możliwości daje współczesna medycyna okołoporodowa. Rocznie na całym świecie kilkanaście milionów wcześniaków otrzymuje szansę na życie.
- W piątek 17. listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka, dlatego warto podkreślić wartość ich życia.
- Obecna medycyna daje wcześniakom wielkie możliwości przeżycia, nawet w ekstremalnych warunkach.
- Pojawiające się świadectwa rodziców umacniają przekonanie o ochronie nienarodzonych dzieci.
- Zobacz także: Kto zostanie nowym Rzecznikiem Praw Dziecka? W kuluarach sejmowych pojawiają się pierwsze nazwiska. Nowa koalicja rządząca chce uniknąć wpadki Prawa i Sprawiedliwości w głosowaniu
Rocznie na świecie przedwcześnie rodzi się około 15 milionów dzieci, natomiast w Polsce każdego roku odnotowuje się blisko 20 tys. wcześniaków. Lekarze walczą o życie każdego dziecka, a one mimo różnych trudności i problemów, wykazują niezwykłą wolę życia i walki o każdy dzień.
Narodziny wcześniaka są czasem niepokoju rodziców o jego zdrowie i rozwój. Matka dziecka jako pierwsza jest wypisywana ze szpitala, podczas gdy jej dziecko musi pozostać w inkubatorze na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka. Wcześniaki, ze względu na kształtujące się jeszcze organy, mogą mieć różne problemy, które z czasem lekarze są w stanie "poprawić".
Jak informuje Human Life International, u części rodziców mogą pojawić się objawy depresji, zespół stresu pourazowego oraz zaburzenia lękowe. Niestety mogą one mieć wpływ na wychowywanie dziecka. Objawy obniżonego nastroju mogą pojawić się całkiem niespodziewanie nawet wtedy, gdy minie zagrożenie dla własnego potomka.
Czytaj więcej: Kim KO obsadzi Trybunał Stanu? Padły pierwsze nazwiska. Będzie rozliczenie polityków PiS?
Aborterzy skazują na śmierć wcześniaki
Jednakże świadectwa wielu rodzin, w których urodziły się wcześniaki, wskazują, że miłość rodziców, ich obecność, ale i modlitwa wyzwalają ogromne pokłady nadziei, siły, by walczyć o życie. Wcześniaki, dzięki rozwojowi medycyny, nadrabiają zaległości rozwojowe. Niestety aborterzy postulują, aby zabijać takie noworodki już w łonie matki.
W Polsce Dzień Wcześniaka obchodzimy od 2011 roku. Od początku jego celem jest podniesienie świadomości na temat przedwczesnego porodu, problemów wcześniaków i ich rodzin na całym świecie. Symbolem tej akcji jest mała, fioletowa para skarpetek.
Źródło: marsz.info