Wspieraj wolne media

Stabilne poparcie Prawa i Sprawiedliwości? Pierwsza trójka zaliczyła delikatne spadki. Zobacz najnowszy sondaż wyborczy pracowni CBOS

1
2
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikimedia Commons

Pracownia CBOS przeprowadziła w ostatnim tygodniu sondaż wyborczy w sprawie najświeższych preferencji politycznych u Polaków. Nadal największym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość, jednakże konkurencja nie śpi.

Według najnowszego badania pracowni CBOS, Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby obecnie 33 proc. poparcia, natomiast Koalicja Obywatelska 23 proc. Na trzecim miejscu uplasowała by się Konfederacja z poparciem 8 proc. wyborców. Na dalszych miejscach znalazła by się koalicja Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego z poparciem 6 proc. Do sejmu weszłaby również Lewica z poparciem 6 proc.

W porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca PiS straciło 3 punkty proc., KO zyskała 3 punkty proc., Konfederacja straciła 1 punkt proc., a Lewica uzyskała  2 punkty proc.

W maju swój pewny udział w wyborach do Sejmu i Senatu, gdyby odbywały się już teraz, zadeklarowało 79 proc. respondentów. W tym miesiącu mniejsze są odsetki osób wahających się, czy wziąć udział w wyborach 12 proc., a także z góry odrzucających możliwość udziału w głosowaniu - 9 proc.

Czytaj więcej: Współprzewodniczący Konfederacji skrytykował ostatni program socjalny PiS. Oberwało się również liderowi PO. Mentzen: "Tusk przebija nawet pisowskie dno"

Słaby początek koalicji ludowców i Polski 2050

Koalicja ludowców z środowiskiem Szymona Hołowni ogłosiło wspólny start w wyborach parlamentarnych po koniec kwietnia, dlatego dopiero teraz CBOS uwzględniło ich w swoich notowaniach. Jak się okazuje, koalicja uzyskała mniejsze poparcie niż wyniki tych podmiotów niż we wcześniejszych ankietach.

Pierwsze notowania wspólnej koalicji Polski 2050 oraz PSL - Koalicji Polskiej okazały się mniej korzystne niż suma wyników obu partii z kwietnia, kiedy występowały jeszcze pod własnymi szyldami (spadek o 2 punkty). Brak tzw. premii za zjednoczenie można jednak tłumaczyć nowością tego przedsięwzięcia politycznego, z którym – być może – ich wcześniejsi wyborcy muszą się jeszcze oswoić - podaje CBOS.

Sondaż przeprowadzono w dniach od 8 do 18 maja 2023 roku na próbie liczącej 1056 osób - w tym: 57,4 proc. metodą CAPI (wywiad bezpośredni z udziałem ankietera), 25,9 proc. – CATI (wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS) i 16,7 proc. – CAWI (samodzielne wypełnienie ankiety internetowej).

Źródło: tysol.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
2
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo