Wspieraj wolne media

Sprzeciwiają się finansowaniu przez UE zapory na granicy. Europosłowie z Polski przygotowali list do europejskiej komisarz

2
1
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter/Straż Graniczna

Polscy europosłowie sprzeciwiają się wykorzystaniu unijnych funduszy na zapory graniczne. Zbierają podpisy pod protestem, podają media.

Takie środki nie tylko utrwalają podziały i separację między społecznościami, ale także mają negatywne skutki humanitarne i gospodarcze - brzmi fragment przygotowywanego przez nich listu, który cytuje portal niezalezna.pl.

Według serwisu pod projektem listu do europejskiej komisarz do spraw wewnętrznych Ylvy Johansson podpisali się już: Danuta Hübner, Janina Ochojska, Róża Thun, Robert Biedroń, Łukasz Kohut, Włodzimierz Cimoszewicz i Sylwia Spurek. Nadal trwa zbieranie dalszych podpisów.

Jak podaje portal, projekt listu w sprawie “palącego kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej” do europosłów miał rozesłać e-mailem Alexandre Departout, asystent europosłanki Danuty Hübner.

Asystent Hübner prosi również o składanie dalszych podpisów pod listem przez innych eurodeputowanych.

“Kryzys humanitarny na granicy”

Piszemy, aby zwrócić Pani uwagę na pilną sprawę dotyczącą kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. Wzywamy Panią do podjęcia natychmiastowych działań w odpowiedzi na tragiczną sytuację, w jakiej znalazły się osoby szczególnie narażone na niebezpieczeństwo, w tym ofiary handlu ludźmi, dzieci, osoby chore, niepełnosprawne i kobiety w ciąży - brzmi treść listu.

W dalszej części czytamy, że w Puszczy Białowieskiej odkrywane są “kolejne ofiary kryzysu humanitarnego” i “wypychane za mur graniczny”. Europosłowie wskazują, że trzeba udzielić “tym osobom pomocy humanitarnej, gdyż jest to obowiązek moralny i podstawowa wartość europejska”.

Uważamy, że uchwalenie ustawy gwarantującej podstawową pomoc humanitarną i dostęp do reprezentacji prawnej jest kluczowym krokiem w rozwiązaniu tego kryzysu - czytamy.

Nie zgadzają się na finansowanie przez UE zapory

Dalej zaznaczają, że są przeciwni finansowaniu przez UE zapory na polskiej granicy. Dodają, że “fundusze UE powinny być wykorzystywane do promowania integracyjnego i opartego na współpracy podejścia, które sprzyja jedności i wzajemnemu zrozumieniu wśród państw członkowskich”.

W związku z tym z szacunkiem pytamy, czy podziela Pani tę samą opinię i czy jest Pani zaangażowana w promowanie alternatywnych rozwiązań, które przedkładają współpracę i integrację nad dzielące mury graniczne - czytamy.

Czytaj także: "Migrantów cały czas przybywa". Rzeczniczka podlaskiej SG: Białorusi zależy na podtrzymywaniu wojny hybrydowej

Ruszyła budowa zapory elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej

We wtorek ruszyła budowa zapory elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Zapora ma być podzielona na dwanaście funkcjonalnych odcinków. Zainstalowanych zostanie na nich ok. 2000 słupów kamerowych, 3000 kamer wideo oraz 700 km kabli zasilających, transmisyjnych i detekcyjnych.

Bariera elektroniczna obejmie całą lądową granicę z Federacją Rosyjską o długości 199 km. Prace mają zostać ukończone do 30 września tego roku.

Źródło: niezalezna.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo