Wybory parlamentarne 2023 zbliżają się wielkimi krokami. Zobacz poparcie partii politycznych w grupie młodych ludzi. Wyniki mogą zadziwić
Na jesieni odbędą się wybory parlamentarne, które mogą sporo zmienić na polskiej scenie politycznej. Centrum Badań Marketingowych Indicator i Fundacji Adenauera przeprowadziło sondaż wśród grupy młodych ludzi w wieku 18-30 lat. Zobacz jak wyglądałby sejm w takim wypadku.
- Już za kilka miesięcy rozpocznie się kampania oraz wybory parlamentarne, które zmienią polską scenę polityczną.
- Ostatnie sondaże wyborcze dają ogromne szanse Konfederacji na zamieszanie wśród dwójki "gigantów".
- Najnowsze wyniki sondażu przeprowadzonego wśród młodych mogą delikatnie zadziwić.
Wyniki badania Centrum Badań Marketingowych Indicator i Fundacji Adenauera "Polityczny portret młodych Polaków" pokazały, że największymi siłami politycznymi byłyby Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska oraz Konfederacja. Według badania frekwencja w głosowaniu wyniosłaby aż 72,2 proc. osób w tej grupie wiekowej.
Z ankiety poparcia partii politycznych wśród Polaków w wieku 18-30 lat wynika, że ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 27 proc. poparcia. Na drugim miejscu plasuje się kierowana przez Donalda Tuska Koalicja Obywatelska. Na trzecim miejscu jest Konfederacja z poparciem na poziomie 19,2 procent.
Zaraz za podium znalazła się Lewica z wynikiem 14,1 proc., oraz nieistniejąca jeszcze formalnie koalicja PSL-Polska 2050 - 9,6 proc. Inny komitet wyborczy wskazało 1,7 proc., natomiast 3,7 proc. pytanych odmówiło udzielenia odpowiedzi.
Głosy młodych istotne dla końcowego sukcesu?
Autorzy sondażu przypominają, że podobne badanie wśród młodych było realizowane cztery lata temu i podkreślają, że wtedy deklaracje przełożyły się na oddane w wyborach głosy.
Z badania late poll zrealizowanego przez Ipsos w 2019 roku wynika, że w 2019 roku wśród młodych wyborców na PiS głos oddało 26,3 proc, na Koalicję Obywatelską - 24,3 proc., na Konfederację - 19,7 proc., na SLD - 18,4 proc., zaś na PSL - 9,7 proc. Wyniki te potwierdziły deklarowane przez młodych poparcie w zrealizowanym przez nas przedwyborczym badaniu - podają autorzy sondażu.
Badanie zostało zrealizowane w dniach 13-30 marca 2023 roku metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo CATI przez Centrum Badań Marketingowych INDICATOR. Pomiaru dokonano na ogólnopolskiej próbie 1200 osób w wieku 18-30 lat. Próba była reprezentatywna ze względu na takie zmienne jak: płeć, grupa wiekowa, województwo, wielkość miejsca zamieszkania.
Czytaj więcej: "Co z filmem, na który zebrał Pan ponad 665 tys. zł?" W 2018 r. Grzegorz Braun prosił o pieniądze na produkcję
Konfederacja trzecią siłą polityczną?
Jak wskazuje nowy sondaż pracowni Estymator dla DoRzeczy partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 36 proc. głosów i kolejne zwycięstwo wyborcze, jednak nie mogłaby rządzić samodzielnie. Według tego badania na Prawo i Sprawiedliwość oraz na jej satelitarne ugrupowania chce głosować 36,1 proc. Polaków – o 0,3 pkt proc. mniej niż w sondażu przeprowadzonym pod koniec marca.
Druga jest Koalicja Obywatelska, która może liczyć na 25,8 proc. głosów (spadek o 2,1 pkt proc.) w porównaniu z poprzednim miesiącem. Podium zamyka Konfederacja z poparciem na poziomie 11 proc. (wzrost o 1,1 pkt proc.).
Pomimo trwającej już kilka tygodni kampanii kłamstw, manipulacji i pomówień, w sondażach dalej idziemy w górę. I bardzo dobrze. Jeżeli ten rozkład głosów utrzyma się do jesieni, to PiS z PO nie tylko nie będą mogły stworzyć rządu. Nie będą nawet w stanie powołać Marszałka Sejmu. Będą musieli prosić nas o głosy - stwierdził prezes Nowej Nadziei Sławomir Mentzen komentując ostatnie wyniki Konfederacji.
Do Sejmu weszłaby jeszcze Nowa Lewica, którą popiera 10,3 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), Polska 2050 z wynikiem 7,9 proc. (spadek o 0,2 pkt proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe-Koalicja Polska – 7 proc. (spadek o 0,1 pkt proc.).
Poza parlamentem plasuje się Kukiz'15, które może liczyć na 1,2 proc. głosów – wzrost o 0,2 pkt proc.) oraz sojusz AgroUnii z Porozumieniem – chce na niego głosować 0,5 proc. badanych (spadek o 0,4 pkt proc.).
Źródło: dorzeczy.pl, wp.pl