Polskie firmy mogą ucierpieć. Dramatyczne skutki afery w NCBiR

1
1
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Co najmniej do końca kwietnia żadna firma nie otrzyma od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pieniędzy w ramach programu "Szybka ścieżka - Innowacje cyfrowe", której dofinansowanie zostało przyznane.

  • W piątek firmy, którym przyznano środki w ramach konkursu pt. Szybka ścieżka - Innowacje cyfrowe, dostały maila z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
  • Poinformowano w nim o wstrzymaniu dopłat, ze względu na prowadzenie w NCBiR śledztwa w związku z aferą przy prowadzeniu projektu.
  • Decyzja o przeprowadzeniu kontroli w państwowej agencji została podjęta przez ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy.

W piątek firmy, którym przyznano środki w ramach konkursu pt. Szybka ścieżka - Innowacje cyfrowe, dostały maila z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Szanowni Państwo, w związku z kontrolą Instytucji Zarządzającej POIR informujemy o zawieszeniu podpisywania umów o dofinansowanie w konkursie 1/1.1.1/2022 Szybka ścieżka — Innowacje cyfrowe do momentu jej zakończenia. Zgodnie z zawiadomieniem Instytucji Zarządzającej kontrola może potrwać do 28 kwietnia br. Termin ten może ulec zmianie. NCBiR dołoży wszelkich starań, aby proces podpisywania umów o dofinansowanie został wznowiony w możliwie jak najszybszym terminie - podaje portal Wirtualna Polska.

Czytaj więcej: Amerykańsko-chiński konflikt gospodarczy. Polska może zostać ważnym partnerem

Problemy w NCBiR

Portal "Buisness Insider Polska" informował 22 lutego o kontroli w NCBiR przeprowadzanej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Tydzień wcześniej ministerstwo funduszy i polityki regionalnej poinformowało, że Centrum skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczące potencjalnych nieprawidłowości w procesie wyboru do dofinansowania projektu złożonego w ramach konkursu "Szybka ścieżka - Innowacje cyfrowe".

14 lutego resort funduszy i polityki regionalnej poinformował, że decyzją ministra FiPR Grzegorza Pudy w NCBiR została wszczęta kontrola resortowa, która ma zbadać prawidłowość przeprowadzenia konkursu "Szybka ścieżka". Dzień wcześniej minister Puda odwołał p.o. dyrektora NCBiR Pawła Kucha, który kierował instytucją od sierpnia 2022 r. i powołał nowego pełniącego obowiązki szefa Centrum Jacka Orła. Był on wcześniej dyrektorem biura polityki bezpieczeństwa w MFiPR.

NCBiR jest agencją państwową, która wspiera i tworzy innowacyjne rozwiązania technologiczne i społeczne, inicjuje też i realizuje przedsięwzięcia przyczyniające się do cywilizacyjnego rozwoju kraju. Od 1 sierpnia 2022 r. nadzór nad NCBiR sprawuje minister funduszy i polityki regionalnej.

Na początku lutego Radio Zet, które podało, że prawie 55 mln zł dotacji z konkursu "Szybka ścieżka" otrzymała spółka o kapitale 5 tys. zł. Miała ona zostać założona 10 dni przed ostatecznym terminem składania wniosków, przez 26-latka w mieszkaniu prywatnym. Wniosek tej firmy miał otrzymać najniższą możliwą ocenę dopuszczającą do finansowania, czyli 10 na 16 punktów.

Źródło: buisnessinsider.com.pl, wp.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo