Sejm zdecydował w sprawie uprawnień dla służb. Chodzi o poprawki Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwko ustawie zagłosowała Lewica
W połowie czerwca rząd Donalda Tuska opublikował projekt ustawy mającej ułatwić żołnierzom i funkcjonariuszom Straży Granicznej i policji obronę granicy. Zasadnicze zmiany dotyczą zasad użycia broni. Ustawa wprowadza do Kodeksu karnego przepis, który wyłącza odpowiedzialność za czyny popełnione w określonych warunkach.
- W połowie czerwca rząd Donalda Tuska opublikował projekt ustawy mającej ułatwić służbom obronę granicy.
- Za zmianami w ustawach w celu usprawnienia działań wojska, policji i Straży Granicznej wraz z poprawkami zagłosowało 401 posłów.
- Ustawa wprowadza do Kodeksu karnego przepis, który wyłącza odpowiedzialność za czyny popełnione w określonych warunkach.
- Zobacz także: Protest mieszkańców Barcelony przeciwko...turystom. Hiszpanie stali się zbyt wygodni? Zobacz absurdalną akcję lewicowych organizacji [+WIDEO]
W połowie czerwca rząd Donalda Tuska opublikował projekt ustawy mającej ułatwić żołnierzom i funkcjonariuszom Straży Granicznej i policji obronę granicy. Zasadnicze zmiany dotyczą zasad użycia broni.
Ustawa wprowadza do Kodeksu karnego przepis, który wyłącza odpowiedzialność za czyny popełnione w określonych warunkach. Chodzi o użycie przez żołnierza broni lub środków przymusu bezpośredniego z naruszeniem zasad, jeżeli zostały one zastosowane m.in. w celu odparcia bezpośredniego zamachu oraz przeciwdziałania czynnościom zmierzającym do zamachu na życie, zdrowie lub wolność tego żołnierza albo innej osoby.
Przepisy zapewniają również pomoc prawną żołnierzom i funkcjonariuszom służb w razie postępowania związanego z użyciem przez nich broni.
Czytaj więcej: Ofiary rzezi wołyńskiej nie doczekają się ekshumacji? Ukraina gra na czas
Sejm zdecydował w sprawie uprawnień dla służb
Za zmianami w ustawach w celu usprawnienia działań wojska, policji i Straży Granicznej wraz z poprawkami zagłosowało 401 posłów, 17 było przeciwko i tyle samo wstrzymało się od głosu.
Przeciwko ustawie głosowało między innymi 14 posłów klubu Lewicy. Przeciwko rządowym przepisom zagłosowało też trzech posłów Koalicji Obywatelskiej. Od głosu wstrzymało się 16 posłów Konfederacji oraz Paweł Kukiz.
Sejm przyjął poprawkę Prawa i Sprawiedliwości, zgodnie z którą zatrzymanie żołnierza w czasie wykonywania przez niego czynności lub zadań służbowych może być stosowane jako środek ostateczny.
Źródło: dorzeczy.pl