PiS złożyło projekt uchwały w sprawie polskich lasów. Komisja Europejska straszy Polskę karami
Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości złożył w poniedziałek w Sejmie projekt uchwały ws. polskich lasów. Polskie przepisy muszą zostać zmienione, inaczej Polsce grozi kara.
- Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli do sejmu projekt uchwały dotyczącej polskich lasów.
- W ostatnim czasie Komisja Europejska nasiliła naciski na Warszawę, aby zostały wdrożone odpowiednie przepisy unijne.
- Już w 2021 roku KE zarzuciła Polsce naruszenie przepisów ws. dyrektywy siedliskowej i ptasiej.
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w poniedziałek w sejmie projekt uchwały dotyczącej obrony polskich lasów przed zakusami Komisji Europejskiej. Przedstawicielem wnioskodawców została Małgorzata Golińska.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje o zaprzestanie bezpodstawnych ataków na polskich leśników, prowadzących do podważania ich wiedzy i doświadczenia, a w konsekwencji mających doprowadzić do zmiany sposobu gospodarowania lasami w naszym kraju. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Radę Ministrów do podejmowania stosownych działań celem zachowania przez Rzeczpospolitą Polską wyłącznego prawa do decydowania o polskich lasach - czytamy w projekcie ustawy
Czytaj więcej: Założenia systemu ETS znane od początku. Bosak krytykuje Brukselę. Internauta przypomina pewne głosowanie w Sejmie
Polska przegrała w TSUE
Na początku marca Polska przegrała w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej z Komisją Europejską w sprawie nowelizacji ustawy o lasach. Polskie przepisy muszą zostać zmienione, inaczej Polsce grozi kara. Trybunał orzekł między innymi, że podczas prowadzenia gospodarki leśnej w Polsce nie są przestrzegane wymogi ścisłej ochrony gatunkowej roślin i zwierząt. Zarzucił także, że społeczeństwo nie może skarżyć przed polskimi sądami planów urządzenia lasu, czyli wycinki drzew.
W 2021 roku Komisja Europejska skierowała do TSUE skargę przeciwko Polsce, w której sformułowała dwa zarzuty – zarzuciła Polsce naruszenie przepisów dyrektywy siedliskowej i ptasiej poprzez wprowadzenie do prawa krajowego przepisów, zgodnie z którymi gospodarka leśna prowadzona w oparciu o dobrą praktykę nie narusza żadnych przepisów dotyczących ochrony przyrody na mocy ww. dyrektyw oraz brak możliwości zaskarżenia do sądu przez organizacje ochrony środowiska planów urządzenia lasu.
Źródło: dorzeczy.pl, 300polityka.pl