Rząd nie poparł kontynuacji projektu jądrowego PiS? Koreański atom w Polsce pod znakiem zapytania
Media rozpisują się o niepewnej przyszłości elektrowni jądrowej w Pątnowie. Według nieoficjalnych doniesień inwestycja miała zostać zablokowana przez rząd.
- W miejscowości Pątnów w gminie Konin w Wielkopolsce miały powstać dwa koreańskie reaktory o łącznej mocy 2800 MW.
- Z nieoficjalnych doniesień portalu Polityki Insight wynika, że inwestycja atomowa realizowana przez ZE PAK Zygmunta Solorza we współpracy z PGE i koreańskim koncernem KHNP miała zostać zablokowana przez rząd.
- Sprawą przyszłości elektrowni jądrowej w Pątnowie realizowanej we współpracy z Koreańczykami ma się zająć sejmowa komisja ds. energii, klimatu i aktywów państwowych 27 czerwca.
- Zobacz także: Rolnicy wesprą w protestach przewoźników i górników. "«Rozkład jazdy» mamy już skrupulatnie zaplanowany"
W miejscowości Pątnów w gminie Konin w Wielkopolsce miały powstać dwa koreańskie reaktory o łącznej mocy 2800 MW. Wstępne założenia wskazywały na to, że elektrownia jądrowa ma w 12 proc. zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne Polski. Elektrownia według pierwotnych planów miała powstać w 2035 r.
Rząd nie poparł kontynuacji projektu jądrowego Jacka Sasina?
Tymczasem z nieoficjalnych doniesień portalu Polityki Insight wynika, że inwestycja atomowa realizowana przez ZE PAK Zygmunta Solorza we współpracy z PGE i koreańskim koncernem KHNP miała zostać zablokowana przez rząd.
Nasze źródło wskazuje nawet, że po stronie rządu decyzja już zapadła, a na posiedzeniu rady nadzorczej spółki prezes PGE Dariusz Marzec miał wskazać, że inwestycja jest de facto zamrożona - informuje Polityka Insight.
Sprawą przyszłości elektrowni jądrowej w Pątnowie realizowanej we współpracy z Koreańczykami ma się zająć sejmowa komisja ds. energii, klimatu i aktywów państwowych 27 czerwca.
Czytaj także: Bruksela uderza w Polskę. Rząd Tuska nie przekonał Komisji Europejskiej. Chodzi o nadmierny deficyt budżetowy
PGE jest na bardzo wstępnym etapie analizy projektu
Polska Grupa Energetyczna, cytowana przez portal Bankier.pl, zaznaczyła, że “jest na bardzo wstępnym etapie analizy projektu”. Dodał, że “struktura i sposób organizacji zostały zdeterminowane przez poprzedni rząd”, a “realizacja tak kluczowego projektu infrastruktury energetycznej musi być wpisana w całościową strategię rządu, dotyczącą rozwoju i docelowego modelu segmentu energetyki jądrowej w naszym kraju”.
Minister aktywów państwowych za rządów PiS Jacek Sasin mówił o tym, że budowa elektrowni atomowej jest w Polsce konieczna z powodu ograniczeń emisji metanu, które Unia Europejska narzuca krajom członkowskim.
Źródło: bankier.pl