Rząd Tuska zwleka z istotną decyzją. Od pół roku nie ma nowego Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Słowik: "Spokojnie, nie ma pośpiechu, w najgorszym razie ktoś umrze"
Jak informowało na początku roku Ministerstwo Zdrowia nabór na stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego zakończyło się niepowodzeniem. Ostatnią osobą odpowiedzialną za tę funkcję była Ewa Krajewska. Do tej pory nie została zastąpiona.
- Jak informowało na początku roku Ministerstwo Zdrowia nabór na stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego zakończyło się niepowodzeniem.
- Wcześniej miejsce z tego urzędu zwolniła późniejsza Minister Zdrowia Ewa Krajewska w rządzie Mateusza Morawieckiego.
- Jednakże nowa władza Premiera Donalda Tuska nie uzupełniła tego stanowiska.
- Zobacz także: Obcokrajowcy są odpowiedzialni za ponad 50 proc. zbiorowych gwałtów w Berlinie
Jak informowało na początku roku Ministerstwo Zdrowia nabór na stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego zakończyło się niepowodzeniem. Ostatnią osobą odpowiedzialną za tę funkcję była Ewa Krajewska, która ustąpiła 27 listopada 2023 r. pełniąc przez krótki czas urząd Ministra Zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego. Od tego momentu nie została ona zastąpiona.
Nawet po zmianie władzy Premier Donald Tusk wraz z koalicjantami nie obsadził tego stanowiska swoimi ludźmi. Jak przypomniał dziennikarz "Wirtualnej Polski" Patryk Słowik, jest to najważniejszy urząd w Polsce od zatwierdzania leków.
Właśnie minęło pół roku odkąd nie ma głównego inspektora farmaceutycznego. To najważniejszy w Polsce urzędnik od leków - przypomniał Patryk Słowik.
Spokojnie, nie ma pośpiechu, nie pali się, w najgorszym razie ktoś umrze - dodał ironicznie dziennikarz "Wirtualnej Polski".
Właśnie minęło pół roku odkąd nie ma głównego inspektora farmaceutycznego. To najważniejszy w Polsce urzędnik od leków.
Spokojnie, nie ma pośpiechu, nie pali się, w najgorszym razie ktoś umrze. — Patryk Słowik (@PatrykSlowik) May 30, 2024
Czym zajmuje się Główny Inspektor Farmaceutyczny?
Misją Głównego Inspektora Farmaceutycznego jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom poprzez sprawowanie nadzoru i kontroli nad wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi.
- Główny Inspektor Farmaceutyczny jako centralny organ administracji rządowej, kieruje Państwową Inspekcją Farmaceutyczną i wykonujące zadania przy pomocy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.
- Jest powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia, jest nadzorowany przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
- Jest organem odwoławczym w sprawach związanych z wykonywaniem zadań i kompetencji Inspekcji Farmaceutycznej, (pełni funkcje organu II instancji w stosunku do decyzji wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych).
- Jest organem I instancji w sprawach określonych w ustawie Prawo farmaceutyczne.
- Razem z Wojewódzkimi Inspektoratami Farmaceutycznymi tworzy Państwową Inspekcję Farmaceutyczną.
Źródło: tvmn.pl, politykazdrowotna.com