Wspieraj wolne media

Rosyjska okupacja ziem polskich po 17 września 1939. Sadystyczne rosyjskie ludobójstwo Polaków

0
0
1
Rosjanie i Niemcy - 1939
Rosjanie i Niemcy - 1939 / Fot. Wikimedia Commons

Spośród 38 milionów obywateli II RP pod rosyjską okupacją znalazło się 13 milionów osób (w tym 5.3 miliony Polaków, 4,5 miliona Ukraińców, 1,1 miliona Białorusinów i 1,1 miliona Żydów). Pomimo że na tle Europy kresy wschodnie były zacofane (1/3 domów nie miała kanalizacji, bieżącej wody, elektryczności i gazu, były tylko dwa duże miasta — Lwów z 300.000 mieszkańców i Wilno z 200.000 mieszkańców), powszechna była bieda, a nawet czasem głód, poziom życia biedoty w II RP był dużo lepszy od poziomu życia robotników w sowieckiej Rosji.

Rusyfikacja

W życiu codziennym rosyjska okupacja przejawiała się sowietyzacją i rusyfikacją przestrzeni publicznej, nowymi nazwami ulic, wszechobecną propagandą, i nieznanym wcześniej wszechobecnym brudem i bałaganem. Na tereny kresów wschodnich Rosjanie przysłali nie tylko setki tysięcy żołnierzy i oprawców z bezpieki, ale też tysiące urzędników. Rosyjscy funkcjonariusze przejmowali polskie mieszkania i stawali się utrapienie dla polskich sąsiadów (dla Rosjan normą był smród, brud, wszy, pluskwy, alkoholizm i awantury, szokujące dla Polaków).

Rosyjska szarańcza wykupywała wszystko, co możliwe. Upaństwowiona gospodarka i handel przestawała działać. Pojawił się powszechny brak wszystkich niezbędnych do życia towarów. Towary, bo astronomicznych cenach były dostępne tylko na czarnym rynku lub w handlu wymiennym. Brak towarów skutkował kolejkami (często liczącymi kilka tysięcy osób), wzajemną walką o ochłapy, i głodem.

Nędza i głód

Normą stał się zimowy brak opału i nieodśnieżone drogi. Rosyjskie wyroby na tle polskich okazywały się tandetne i prymitywne. Chleb nie nadawał się do jedzenia, a mydło do mycia. Chamstwo stało się domeną pracowników handlu.

Zmęczone społeczeństwo pogrążyło się w apatii. Likwidacja rynku i upaństwowienie przedsiębiorstw doprowadziło je do upadku. Upadł etos pracy. Mnóstwo zatrudnionych przez państwo wykonywało bezsensowne czynności. Praca była nieefektywna. Robotnikom odebrano prawo do strajków i zrzeszania się w związkach zawodowych. Przymus pracy uczynił z pracowników niewolników, pracownicy nie mogli się zwalniać z pracy, a za spóźnienia karano wyrokami kilku miesięcy pracy w łagrze.

Pensje były tak niskie, że z ledwością pozwalały na wegetacje jednej osoby, nie wspominając o jego rodzinie. Dodatkowo władze odebrały ludziom nawet czas wolny po pracy, obowiązkowe były długie i nudne wykłady ideologiczne. Klasom skazanym na zagładę (przedsiębiorcom, ziemianom, kupcom, funkcjonariuszom państwa i duchownym) odebrano jakąkolwiek możliwość pracy.

W wyniku kolektywizacji rolnictwa upadła produkcja żywności. Rolnikom Rosjanie narzucili niewykonalne kontyngenty (obowiązkowe dostawy) i ogromne podatki, za ich niewykonanie rolnicy karani byli więzieniem. By uniknąć więzienia, rolnicy musieli po astronomicznych cenach kupować żywność dla państwa na czarnym rynku.

Celem sowieckiego szkolnictwa była walka z religią, rusyfikacja, indoktrynacja. By skutecznie demoralizować dzieci, Rosjanie wyrzucili ze szkół polskich nauczycieli.

Epidemie

Niedobór towarów skutkował znacznym pogorszeniem się zdrowia okupowanej ludności. Brakowało mydła, więc panowała epidemia chorób wynikających z brudu i pasożytów (w tym i wszawica). Dodatkowo upadło lecznictwo. Brakowało lekarzy, sowieccy medycy byli niewykształceni, normą był brak sterylizacji narzędzi, brud, brak lekarstw i środków opatrunkowych.

Propaganda rosyjska wbrew faktom twierdziła, że dzięki, i w ZSRR jest lepiej. Ludność okupowana żyła w permanentnym strachu przed represjami, deportacjami i poborem przymusowym do Armii Czerwonej, kolektywizacją, donosicielstwem. Strach doprowadził do rozpadu więzi towarzyskich.

Największymi ofiarami rosyjskiej okupacji byli Polacy. Sowiecka okupacja okazała się też bolesna dla Ukraińców i Białorusinów. Zyskali na niej tylko Żydzi.

Więcej o realiach życia pod sowiecką okupacją można przeczytać w 488 stronicowej pracy „Polska pod okupacją 1939–1945” zawierającej artykuły o: życiu codziennym społeczeństwa polskiego pod okupacją rosyjską w latach 1939–1941, przestępczości kryminalnej na obszarach wiejskich Generalnego Gubernatorstwa w początkach okupacji niemieckiej (październik 1939 – czerwiec 1941), organizacjach Polskiego Państwa Podziemnego (Unii Jerzego Brauna, Korpusie Zachodnim ZWZ-AK, PPS), zbrodniach nazistowskich pod niemiecką okupacją, stanie badań nad poszczególnymi zagadnieniami związanymi z losem ziem polskich pod niemiecką okupacją w czasie II wojny światowej.

 

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo