Puda: Wystąpimy do KE o podjęcie działań poprzez klauzule, które ograniczą pozostawanie zboża w Polsce
Rząd zapowiedział, że wystąpi do Komisji Europejskiej. Chodzi o problemy z ukraińskim zbożem.
- Minister funduszy i polityki regionalnej: Będziemy występować, prawdopodobnie z innymi państwami graniczącymi z Ukrainą, do KE o podjęcie działań poprzez klauzule, które ograniczą pozostawanie zboża w Polsce.
- Dodał, że podczas rozmów w sprawie zboża z przedstawicielami Ukrainy padły zapewnienia, że chodzi tylko o tranzyt, a ziarno zostanie wyeksportowane do kolejnych krajów.
- Minister odniósł się również kwestii zakazu sprzedaży samochodów spalinowych.
W środę w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się obrady tzw. rolniczego okrągłego stołu. Doszło do podpisania porozumienia z rolnikami. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że złoży wniosek do Komisji Europejskiej o klauzulę ochronną dotyczącą granicy polsko-ukraińskiej w związku z napływem zboża z Ukrainy.
Będziemy występować, prawdopodobnie z innymi państwami graniczącymi z Ukrainą, do KE o podjęcie działań poprzez klauzule, które ograniczą pozostawanie zboża w Polsce - powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda w Programie 3 Polskiego Radia.
Dodał, że podczas rozmów w sprawie zboża z przedstawicielami Ukrainy padły zapewnienia, że chodzi tylko o tranzyt, a ziarno zostanie wyeksportowane do kolejnych krajów. Minister zaznaczył, że rząd Prawa i Sprawiedliwości od lat wprowadza mechanizmy wspierające polskie rolnictwo.
Czytaj także: Nowoczesne technologie w gospodarstwach rolnych. Precyzja, kosmos, nauka, cyfryzacja - to potrzebuje obecne rolnictwo
Puda ws. samochodów spalinowych: Będziemy wnioskować o rewizję
Podczas rozmowy Puda odniósł się również kwestii zakazu sprzedaży samochodów spalinowych. Zapewnił, że w 2026 roku Polska będzie wnioskowała o rewizję unijnej dyrektywy w sprawie zakazu rejestracji samochodów spalinowych. Dodał, że rząd sprzeciwia się zakazowi przegłosowanemu przez państwa UE.
To nie jest tak, że nie ma odwrotu. Będziemy nadal apelować do Komisji Europejskiej i zwracać się z wnioskami, aby w 2026 roku, w momencie, kiedy planowana jest rewizja tego rozporządzenia, Komisja jednak przemyślała tę sprawę dogłębnie - powiedział minister.
Dodał, że Unia chce narzucić Polsce dyrektywę zgodną z interesami dużych europejskich krajów. Przypomniał, że minister Moskwa głosowała przeciw rozporządzeniu o zakazie sprzedaży samochodów spalinowych.
Źródło: trojka.polskieradio.pl