Przewoźnicy muszą zgłosić liczbę zatrudnionych kierowców. Dowiedz się, kiedy mija termin
Przewoźnicy są zobowiązani do zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców. W tym roku oświadczenie należy zgłosić już do 31 marca. Brak wypełnienia formalności może wiązać się poważnymi konsekwencjami.
- Dodatkowo, przewoźnicy muszą podać informacje o średniej arytmetycznej liczby kierowców zatrudnionych, którzy wykonywali operacje transportowe w roku poprzedzającym obowiązek złożenia informacji.
- Regionalny ekspert Grupy Inelo Jakub Ordon zaznaczył, że "w oświadczeniu w obu przypadkach należy uwzględnić wszystkie osoby bez względu na formę zatrudnienia".
- Brak deklaracji może być potraktowany jako niespełnienie podstawowych wymogów posiadania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika.
Nowe przepisy nakładają na przedsiębiorstwa transportowe obowiązek zgłoszenia oświadczenia o liczbie zatrudnionych osób. Dodatkowo, przewoźnicy muszą podać informacje o średniej arytmetycznej liczby kierowców zatrudnionych, którzy wykonywali operacje transportowe w roku poprzedzającym obowiązek złożenia informacji.
Dokumenty te należy złożyć w terminie do 31 marca 2023 roku do właściwego organu, który wydał przewoźnikowi zezwolenie na wykonywanie zawodu.
Regionalny ekspert Grupy Inelo Jakub Ordon zaznaczył, że “w oświadczeniu w obu przypadkach należy uwzględnić wszystkie osoby bez względu na formę zatrudnienia”.
Czytaj także: Policjanci masowo odchodzą. Brakuje 13 tys. funkcjonariuszy, a najgorzej jest w Warszawie
Jak wyliczyć średnią arytmetyczną kierowców?
Drugi zapis wydaje się być bardziej skomplikowany, bo jak należy wyliczyć średnią arytmetyczną kierowców? W danym przedsiębiorstwie przewozowym należy wyliczyć ją na podstawie sumy liczby zatrudnionych kierowców w poszczególnych miesiącach, którzy spełnili określone warunki w przepisie, a następnie otrzymany wynik należy podzielić przez 12 miesięcy - wyjaśnił Ordon.
Dodał, że w przypadku jednoosobowych firm, gdzie właściciel pełni obowiązki także kierowcy, to przewoźnik wpisuje siebie zarówno w pozycji dotyczącej osób zatrudnionych, jak i średniej arytmetycznej kierowców.
Dotkliwe konsekwencje przez niedopełnienie formalności
Brak deklaracji może być potraktowany jako niespełnienie podstawowych wymogów posiadania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika.
Taka sytuacja może wiązać się nawet z ryzykiem utraty niezbędnych uprawnień do wykonywania transportu, a w konsekwencji brakiem możliwości dalszego prowadzenia działalności przez przewoźnika - powiedział ekspert.
Złożenie oświadczenia
Wniosek dostępny jest do pobrania na stronie gov.pl. Deklaracje przyjmowane są wyłącznie w oryginalnej wersji i można je złożyć poprzez elektroniczny ePUAP, jeśli jest on skierowany do GITD lub przesłać na adres organu, który wydał zezwolenie.
Źródło: ceo.com.pl