Polska i Niemcy zwalczają nielegalną imigrację? Zawarto porozumienie o ochronie granic. Grodecki: "Bez systemowych rozwiązań nie będziemy mieli strefy takiej, jaką znamy"
Przedstawiciele władz Polski i Niemiec podpisali porozumienie. Chodzi o ochronę granic i przeciwdziałanie nielegalnej migracji.
- We wtorek w Świecku doszło do polsko-niemieckiego spotkania przedstawicieli służb granicznych, policji i celników.
- Zawarto bardzo ważne porozumienie na temat współpracy granicznej, naszych służb.
- Porozumienie dotyczy przede wszystkim współpracy w zakresie ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej oraz zapobieganiu nielegalnej imigracji.
- Zobacz także: Chełm: Powstanie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
We wtorek w siedzibie Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki oraz minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser wygłosili oświadczenie dla mediów.
Polska i Niemcy podpisały porozumienie o współpracy w zakresie ochrony granic oraz zapobiegania nielegalnej migracji.
W Polsko-Niemieckim Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w #Świecko odbyło się spotkanie wiceministra @BartoszGrodecki z minister spraw wewnętrznych Niemiec @NancyFaeser dot. współpracy 🇵🇱-🇩🇪 w zakresie ochrony granic oraz zapobiegania nielegalnej migracji. pic.twitter.com/CHFWNelWIv — MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) May 30, 2023
Polsko-niemiecka współpraca
Bardzo dziękuję za dobrą współpracę, którą od początku wojny na Ukrainie wspólnie prowadzimy w zakresie pomocy uchodźcom wojennym i współpracy dot. bezpieczeństwa naszych granic. Dzisiejsze spotkanie z minister Nancy Faeser nieprzypadkowo jest w Świecku, gdzie mamy wspólny posterunek służb. To one swoją codzienną pracą pokazują, jak ważna jest współpraca w zakresie bezpieczeństwa granic wewnętrznych Unii Europejskiej - powiedział Bartosz Grodecki.
Tematem polsko-niemieckich rozmów był zakres współpracy oraz jej dalsze wzmacnianie.
Chcemy jeszcze efektywniej działać, jeśli chodzi o przeciwdziałanie presji migracyjnej, która pochodzi głównie z kierunku południowego. Nasze działania na granicy zewnętrznej, szczególnie na granicy z Białorusią, to ochrona granicy polskiej, ale także granicy wspólnej Unii Europejskiej, co się przekłada na polsko-niemieckie relacje oraz funkcjonowanie całej strefy Schengen - wyjaśnił wiceszef spraw wewnętrznych i administracji.
Bez systemowych rozwiązań ochrony granic zewnętrznych i wewnętrznych, współpracy polsko-niemieckiej oraz skutecznych readmisji i zaprzestania wykorzystywania systemu ochrony międzynarodowej do legalizacji pobytu w UE nie będziemy mieli strefy takiej, jaką znamy - dodał.
Jak wynika z oświadczenia, Polska i Niemcy zamierzają wzmocnić wspólne patrole i kontrole w pociągach. Jednocześnie przedstawiciele resortów spraw wewnętrznych podkreślili, że obecnie nie ma uzasadnienia dla przywrócenia kontroli na polsko-niemieckich granicach państwowych.
Źródło: dorzeczy.pl