Wspieraj wolne media

Powstanie specjalna aplikacja do zgłaszania klęsk żywiołowych? Takie rozwiązanie zaproponowała Lubelska Izba Rolnicza

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Lubelska Izba Rolnicza postuluje utworzenie na rządowej stronie internetowej specjalnej aplikacji klęskowej do zgłaszania strat w gospodarstwach rolnych spowodowanych przez niekorzystne zjawiska pogodowe.

  • Lubelska Izba Rolnicza postuluje utworzenie na rządowej stronie internetowej specjalnej aplikacji klęskowej.
  • Taka aplikacja usprawniałaby procedurę szacowania strat.
  • Departament Komunikacji i Promocji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał, że na obecną chwilę stworzenie takiej aplikacji jest niemożliwe.
  • Zobacz także: Jeden z najgorszych ataków od początku rosyjskiej inwazji. Kijów w żałobie

Lubelska Izba Rolnicza postuluje utworzenie na rządowej stronie internetowej specjalnej aplikacji klęskowej do zgłaszania strat w gospodarstwach rolnych spowodowanych przez niekorzystne zjawiska pogodowe.

Gwałtownych, niszczących uprawy zjawisk pogodowych jest coraz więcej, dlatego warto pomyśleć o usprawnieniu procesu zgłaszania i szacowania strat - powiedział prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek.

Od czerwca 2020 roku funkcjonuje już tzw. aplikacja suszowa. Lubelska Izba Rolnicza postuluje, aby na wzór aplikacji suszowej utworzona została aplikacja klęskowa, służąca do zgłaszania szkód w uprawach i gospodarstwach wywołanych innymi niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi. W ocenie Lubelskiej Izby Rolniczej usprawniałoby to zdecydowanie procedurę szacowania strat, a także umożliwiłoby przyspieszenie wydawania decyzji o odszkodowaniu.

Jednakże jak przekazał Departament Komunikacji i Promocji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na obecną chwilę stworzenie takiej aplikacji jest niemożliwe. Ministerstwo wyjaśniło, że nie ma systemu monitorującego występowanie niekorzystnych zjawisk pogodowych.

Czytaj więcej: Powracają ograniczenia dla ukraińskiego cukru i kurzych jaj? Cła mają wesprzeć unijnych producentów. Bryłka: "Handel między UE a Ukrainą powinien wrócić do zasad wynikających z DCFTA"

Susza rolnicza występuje na terenie zdecydowanej większości województw

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa opublikował w tym roku pierwszy raport, w którym ostrzegał przed następującymi skutkami między innymi ciepłych dni. Na terenie 14 województw występuje obecnie susza rolnicza, która przełoży się na tegoroczne zbiory.

W pierwszym okresie raportowania tj. od 21 marca do 20 maja 2024 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -92 mm - czytamy w raporcie Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Największe niedobory wody wystąpiły na terenach Niziny Śląskiej oraz Wyżyny Lubelskiej i Małopolskiej, a także we wschodniej części Niziny Wielkopolskiej. Najmniejsze niedobory wody były w województwach południowych oraz północnych. 

Niedobór wody dotyczył czterech upraw: zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek i krzewów owocowych. Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych; wystąpiła w 1025 gminach, to ponad 41 proc. gmin Polski. Suszę notowano na obszarze ok. 8 proc. gruntów ornych kraju.

Źródło: radiomaryja.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo