Pomnik Jana Pawła II w Łodzi zniszczony – trwają poszukiwania sprawcy
Nieznani sprawcy dokonali aktu wandalizmu w nocy z 1 na 2 kwietnia br. na placu katedralnym w Łodzi. Pomnik św. Jana Pawła II został oblany czerwoną farbą, a jego twarz została pomalowana żółtą farbą fluorescencyjną. Na postumencie, na którym stoi figura Papieża, umieszczone zostały napisy "MAXIMA CULPA". W tej sprawie prowadzone są czynności mające na celu ustalenie sprawców.
W noc z soboty na niedzielę, wierni zmierzający na niedzielną mszę św. zauważyli, że pomnik Jana Pawła II stojący przed katedrą został zniszczony. Ręce figury zostały pomalowane czerwoną farbą, twarz zamalowana na żółto, a na cokole napisano farbą "maxima culpa". Ten napis odnosi się do tytułu książki Ekke Overbeeka "Maxima culpa - Jan Paweł II wiedział".
Czytaj także: https://tvmn.pl/Marsze-Papieskie-w-18-rocznice-smierci-Jana-Pawla-II-668a
W nocy z 1 na 2 kwietnia br. nieznani sprawcy oblali czerwoną farbą pomnik św. Jan Pawła II stojący na placu katedralnym . Twarz Ojca Świętego wymalowano żółtą farbą fluorescencyjną, a na postumencie, na którym stoi postać Papieża znalazły napisy MAXIMA CULPA @EpiskopatNews pic.twitter.com/xVoRnoWKLP — Archidiecezja Łódzka (@ArchLodz) April 2, 2023
Zgodnie z artykułem 261. Kodeksu Karnego sprawca takiego czynu podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Policja prowadzi czynności w celu ustalenia sprawcy i pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej.
Do pomnika przybył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który w krótkich słowach odniósł się do zdarzenia.
Moja wypowiedź przed łódzką Katedrą. Przed zdewastowanym pomnikiem ojca świętego Jana Pawła II https://t.co/VNkMSBMEA4 — Zbigniew Rau (@RauZbigniew) April 2, 2023
Symbolika pomnika
Postać Jana Pawła II, wykonana z brązu i o wysokości 2,2 metra, stoi na trzech granitowych blokach symbolizujących trzy kolejne tysiąclecia. Twarz papieża przedstawia jego wygląd z wizyty w Łodzi w 1987 roku. Pomnik został odsłonięty 4 czerwca 2000 roku z inicjatywy abp. Władysława Ziółka, ówczesnego metropolity łódzkiego, a jego autorką jest rzeźbiarka Krystyna Fałdyga-Solska.