Wspieraj wolne media

Pogrzeb polskiego żołnierza Mateusza Sitki. Wicemarszałek Sejmu podzielił się swoją relacją. Bosak: "Ogromne wrażenie zrobiło na mnie przemówienie mamy Mateusza"

0
1
4
Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz i Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak
Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz i Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak / Fot. PAP/Albert Zawada

W środę odbył się pogrzeb zabitego przez imigranta na granicy z Białorusią polskiego żołnierza 21-letniego Mateusza Sitki. Udział w nim wzięli między innymi Prezydent Andrzej Duda, Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak. Lider Konfederacji podzielił się swoimi wrażeniami.

W środę odbył się pogrzeb zabitego przez imigranta na granicy z Białorusią polskiego żołnierza 21-letniego Mateusza Sitki. Udział w nim wzięli między innymi Prezydent Andrzej Duda, Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, czy też Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider Ruchu Narodowego podzielił się na portalu X swoimi wrażeniami odnośnie tych uroczystości pogrzebowych. 

Bosak przekazał, że był to dla niego powrót do Nowego Lubiela, gdzie blisko dwa lata temu był gościem w lokalnym kościele podczas ślubu kolegi z ugrupowania Mateusza Marzocha, który pochodzi z tej samej gminy co zabity żołnierz.

Sprawa ma dla mnie wymiar osobisty nie tylko dlatego, że od początku kryzysu na granicy wspieramy jej obrońców, ale dlatego że w tym samym kościele w malutkim Nowym Lubielu byłem niecałe dwa lata temu na ślubie Mateusza Marzocha, który pochodzi z tej samej gminy, a ich rodziny się znają. Co więcej żona mojego kierowcy także pochodzi z tej samej wsi - napisał Krzysztof Bosak.

Zauważył, że pogrzeb młodego żołnierza zgromadził sporą ilość ważnych urzędników państwowych, wojskowych, a także cywilów. W pamięci Bosaka utkwił również silny przekaz lokalnego proboszcza, który wytknął polskim władzom nieudolność w sprawie zabezpieczenia granicy przed imigrantami.

Uroczystość rozpoczęła się od poinformowania o pośmiertnym awansie i nadanych Mateuszowi odznaczeniach. Następnie ksiądz który chrzcił Mateusza, być może proboszcz, wygłosił krótkie wspomnienie. Zakończył wypowiedź mocnym akcentem: „Na usta ciśnie się pytanie: Czy imigrant który tu się pcha ma mieć więcej praw niż żołnierz broniący granic Polski?” (cytuję z pamięci). Odpowiedzią była jedynie przejmująca cisza - podkreślił Wicemarszałek Sejmu.

Zauważył również, że wśród żołnierzy i innych funkcjonariuszy istnieje prawdziwa i mocna więź. Krzysztof Bosak poprosił również, aby postać Mateusza Sitki była odpowiednio opisana w sferze publicznej, aby mógł się wzorem dla przyszłych polskich żołnierzy.

Chciałbym aby postać Mateusza została przez kogoś opisana, aby zostały zebrane relacje jego rodziny i kolegów, aby mógł on być wzorem dla innych. Mam wrażenie że tacy młodzi i gotowi do poświęceń idealiści jak ś.p. Mateusz są zupełnie nieobecni w sferze medialnej. Proszę, zmieńmy to! - zaapelował Bosak.

Czytaj więcej: Nożownik zaatakował Bąkiewicza. Prokuratura: Podejrzany nie przyznał się do zarzucanego mu czynu

Mocne przemówienie matki zabitego żołnierza

Uwagę Wicemarszałka Sejmu przyciągnęła również wypowiedź matki zmarłego Mateusza, która pokazała silną postawę nawet w obliczu tragedii. Kobieta podkreśliła na czym polega patriotyzm i miłość do syna oraz akceptacja jego wyboru do poświęcenia swojego życia w służbie Bogu i Ojczyzny. 

Ogromne wrażenie zrobiło na mnie przemówienie mamy Mateusza, która jest, być może, moją rówieśniczką. Przemawiała z tak ogromnym spokojem, tak mądrze i jasno, że trudno to opisać. Fragmenty jej wystąpienia opublikował profil Sztab Generalny WP. Jej wystąpienie było nie tylko wielkim świadectwem patriotyzmu i miłości do syna, akceptacji jego wyboru poświęcenia swego życia, ale także wiary w sens służby Bogu i Ojczyźnie, sens realizowania swojego powołania, nawet jeśli ceną jest życie. W wypowiedzi pani Emilii nie było buntu, ale akceptacja i troska o resztę żołnierzy służących na granicy, a także o przyszłość Polski. Imponująca postawa w obliczu takiej straty - napisał współlider Konfederacji.

Mocne wrażenie zrobiła również na Bosaku otoczka całej ceremonii i jej podniosły charakter. 

Silne wrażenie robiła dostojność i powaga całej ceremonii, złożonej zarówno z katolickich rytuałów jak i wojskowej oprawy. Dobra organizacja całości. Liczne uczestnictwo żołnierzy i cywili. Atmosfera wyciszenia. Mądre kazanie biskupa. Mocne przemówienie prezydenta. Salwa honorowa. Odtworzenie utworu nagranego przez żołnierzy dla upamiętnienia Mateusza. Kondolencje dla rodziny - dodał Bosak.

Źródło: tvmn.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo