Podpisano deklarację ws. spotkań polskiej i izraelskiej młodzieży. "Polska pozostanie przestrzenią wolności, również w wymiarze religijnym"
Ministrowie edukacji Przemysław Czarnek i Jo’aw Kisz podpisali wspólną deklarację dotyczącą realizacji wizyt studyjnych młodzieży izraelskiej w Polsce i polskiej w Izraelu.
Dwustronne partnerskie porozumienie Polski i Izraela w sprawie spotkań młodzieży zostało podpisane w środę w Warszawie. Przemysław Czarnek i Jo’aw Kisz spotkali się przy okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.
Porozumienie reguluje zasady wizyt izraelskiej młodzieży w Polsce i tworzy podstawy do zorganizowania wycieczek młodych osób z Polski do Izraela. Obejmuje również wspieranie młodego pokolenia Żydów i Polaków w poznawaniu wspólnej historii obu narodów oraz historii, kultury i teraźniejszości obu krajów.
Ważny krok dla relacji polsko-izraelskich
Polski minister edukacji zaznaczył, że to “historyczny moment”. Wskazywał jednocześnie, że porozumienie jest ważnym elementem budowania relacji polsko-izraelskich, które będą w przyszłości rozwijali młodzi ludzie.
Młodzi Izraelczycy i młodzi Polacy w taki sam sposób muszą poznawać naszą wspólną kulturę i historię dwóch narodów, które żyły w tym miejscu. Nie przez przypadek, dlatego że Polska była, jest i pozostanie przestrzenią wolności, również w wymiarze religijnym - powiedział Przemysław Czarnek.
Dodał, że przez wieki w Polsce żyło 2/3 populacji żydowskiej.
🇵🇱 🇮🇱 Minister Edukacji i Nauki @CzarnekP oraz Minister Edukacji Państwa Izrael @YoavKisch podpisali wspólną deklarację w sprawie polsko-izraelskich spotkań młodzieży.🤝 pic.twitter.com/D8W9nQuGj9 — Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) April 19, 2023
Czytaj także: Prawda o Holocauście. Jak wyglądała zagłada Żydów?
Izraelczycy będą poznawać historię
Zgodnie z deklaracją oraz porozumieniem podpisanym pod koniec marca przez szefów MSZ, izraelska młodzież w Polsce nie będzie odwiedzać tylko miejsc pamięci związanych z Holokaustem. Młodzi obywatele Izraela poznają również ponad tysiącletnią historię polsko-żydowskich relacji.
Kraj przyjmujący izraelską młodzież ma odpowiadać za bezpieczeństwo wycieczek. Wcześniej z młodzieżą przyjeżdżali uzbrojeni ochroniarze.
Źródło: radiomaryja.pl, twitter