Wspieraj wolne media

Po walce z ciężką chorobą zmarła Iwona Śledzińska-Katarasińska. Politycy Koalicji Obywatelskiej składają kondolencje. "Znakomita Posłanka, najlepsza Przyjaciółka"

0
1
2
Ś.p. Iwona Śledzińska-Katarasińska
Ś.p. Iwona Śledzińska-Katarasińska / Fot. PAP/Leszek Szymański

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała w poniedziałek rano na platformie X, że Iwona Śledzińska-Katarasińska zmarła dziś rano po walce z ciężką chorobą. Była jedynym politykiem sprawującym mandat posła od 1991 do 2023 roku.

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała w poniedziałek rano na platformie X, że Iwona Śledzińska-Katarasińska zmarła dziś rano po walce z ciężką chorobą. W swoim wpisie podkreśliła, jak bardzo ceniła sobie jej doświadczenie i przyjaźń. 

Iwona Śledzińska-Katarasińska zmarła dziś rano po walce z ciężką chorobą - poinformowała w poniedziałek marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Znakomita Posłanka, najlepsza Przyjaciółka, która dzieliła się ze wszystkimi swoją wiedzą i doświadczeniem. Znakomita Posłanka, najlepsza Przyjaciółka, która dzieliła się ze wszystkimi swoją wiedzą i doświadczeniem - poinformowała Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Kochana Iwono, trudno opisać ból. Byłaś dla nas bardzo ważna. Będzie nam Ciebie brakować - dodała polityk Koalicji Obywatelskiej.

Bardzo smutna wiadomość. Zmarła Iwona Śledzińska-Katarasińska. Odegrała jako posłanka wielu kadencji wielką rolę w kształtowaniu polityki kulturalnej państwa po 1989 roku. Wybitna patriotka Rzeczypospolitej i swojej kochanej Łodzi. Blisko 30 lat mogłem polegać na Jej wsparciu i radach. Wspaniała Osoba łącząca ludzi, zawsze z własnym zdaniem, którego nigdy nie obawiała się wyrażać. Żegnaj, Iwono! Cześć Twojej Pamięci! - napisał poseł i minister bez teki Tomasz Siemoniak

Czytaj więcej: Pocisk przebywał nad Polską niecałe trzy minuty. Wojsko ujawniło szczegóły incydentu z rosyjską rakietą

Kim była Iwona Śledzińska-Katarasińska?

Iwona Śledzińska-Katarasińska w latach 1972–1981 należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W PRL wraz z mężem, Jerzym Katarasińskim, pracowała w "Dzienniku Łódzkim" oraz "Głosie Robotniczym" organie Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Łodzi. W latach 80., po wystąpieniu z partii, działała w opozycji; miała zakaz wykonywania zawodu dziennikarza. W stanie wojennym została na krótki czas internowana (od 13 do 16 grudnia 1981 roku).

W 1991 roku po raz pierwszy uzyskała mandat posłanki na Sejm kandydując z listy UD. W 1993 roku i w 1997 roku z powodzeniem ubiegała się o reelekcję. Do Sejmu IV i V kadencji (2001 i 2005 roku) wybierana z ramienia Platformy Obywatelskiej z najwyższym poparciem w okręgu łódzkim. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz szósty z rzędu została posłem, otrzymując w okręgu łódzkim 28 516 głosów. 

W wyborach w 2011 roku była kandydatką Platformy Obywatelskiej do Sejmu z drugiego miejsca listy w okręgu łódzkim. Uzyskała mandat poselski na siódmą z rzędu kadencję, zdobywając 16 279 głosów. W 2015 roku została ponownie wybrana do Sejmu, otrzymując 21 424 głosy, stając się tym samym jedynym parlamentarzystą wykonującym mandat nieprzerwanie od 1991 roku. Również w wyborach w 2019 roku z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję, poparły ją wówczas 17 254 osoby. Dopiero w 2023 roku ze względu na walkę z chorobą musiała ograniczyć swój udział w kampanii wyborczej, dlatego po raz pierwszy od ponad 30 lat nie została wybrana do Sejmu.

Źródło: tvmn.pl, x.com, onet.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo