Wspieraj wolne media

Tego jeszcze nie było! W świecie rakiet nastąpiła rewolucja. Zobacz jak poradziła sobie Terran 1

1
0
0
Rakieta Terran 1 firmy Relative Space
Rakieta Terran 1 firmy Relative Space / Fot. Youtube

W czwartek nastąpił start rakiety Terran 1 od firmy Relativity Space. Nie był to jednak zwyczajny debiut w branży kosmicznej. Ta konstrukcja może przyczynić się do niemałej rewolucji w świecie rakiet, a nawet zagrozić pozycji firmy SpaceX Elona Muska.

  • W czwartek branża kosmiczna była świadkiem narodzin nowej technologii pozwalającej na szybkie i tanie loty.
  • Firma Relativity Space przeprowadziła test swojej rakiety Terran 1, która może zamieszać na rynku.

Terran 1 od Relativity Space to pierwsza rakieta kosmiczna wykonana w 85 proc. w technologii druku 3D. Wystartowała on z Przylądka Canaveral w czwartek rano czasu polskiego, a jej głównym celem było sprawdzenie, czy jest w stanie przetrwać wpływ sił aerodynamicznych. Po 80 sekundach lotu rakieta osiągnęła pułap 16 km, ale niedługo potem nie odpalił się w odpowiednim momencie drugi człon rakiety i nie była ona w stanie dotrzeć na właściwą orbitę.

Terran 1 był pojazdem testowym i nie zawierał żadnego ładunku. Kolejne rakiety Terran D mają być już wykonane w 100 proc. w technologii druku 3D, sama technologia została bowiem pozytywnie zweryfikowana.

Zdaniem amerykańskiej firmy, technologia druku 3D pozwoli na znacznie szybsze i tańsze loty w kosmos. Ponadto władze oraz inżynierowie Relativity Space zakładają sobie cel produkcji takich rakiet w zaledwie 60 dni. 

Czytaj więcej: Zaskakujący zwrot akcji ws. silników Diesla i benzynowych. Jest jednak pewien haczyk

Co to jest rakieta Terran 1?

Terran 1 ma 33,5 metra wysokości, 2,3 m średnicy to największy dotąd obiekt stworzony w technologii 3D, a napędza go 10 silników, z czego dziewięć dolny, pierwszy stopień. Firma sprzedaje już kolejne dedykowane loty, które mają wynosić satelity, po 12 mln dol. Opracowuje też kolejną większą rakietę - Terran R  ma zabierać 20 ton ładunku. Ponadto ma być ona już rakietą wielokrotnego użytku, zmniejszając tym samym jeszcze bardziej koszty produkcji i misji. 

Relativity Space pozyskała do tej pory ponad 1,3 miliarda dolarów kapitału przy wycenie 4,2 miliarda dolarów.

Źródło: rp.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo