Oskarowy film "Francuski łącznik" ocenzurowany przez Disneya. O jakie słowo poszło?
Disney ocenzurował oskarowy film Williama Freidkina pt."Francuski łącznik" z 1971 r. Kontrowersje wywołało słowo "czarnuch".
- Z filmu "Francuski łącznik" została wycięta sześciosekundowa scena, jeden z bohaterów wypowiada słowo "czarnuch".
- Brak tej sceny może potwierdzić każdy, kto ogląda wersję filmu nagrodzonego Oscarem na platformie Criterion Channel.
- "Francuski łącznik" (The French Connection) z 1971 roku to opowieść o dwóch detektywach (w tych rolach Gene Hackman i Roy Scheider) z wydziału narkotykowego nowojorskiej policji, tropiący francuskiego szmuglera narkotyków (Fernando Rey).
Z filmu “Francuski łącznik” została wycięta sześciosekundowa scena, w której policjant Popeye Doyle, grany przez Gene Hackmana wypowiada słowo “czarnuch”.
Brak tej sceny może potwierdzić każdy, kto ogląda wersję filmu nagrodzonego Oscarem na platformie Criterion Channel. Ocenzurowana scena zaczyna się w minucie 9:42. Popeye Doyle wchodzi do jasno oświetlonego głównego holu posterunku policji. Składa dokumenty, zakłada płaszcz i przechodzi do głównych drzwi. Buddy “Cloudy” Russo podąża za nim, ale dokładnie w minucie 10:05 pewnego fragment filmu już nie ma.
Cenzurować czy nie?
W ostatnich latach nasiliła się debata na temat tego, czy cenzurować problematyczne stare filmy, czy też pozostawić je takimi, jakie są. Z jednej strony standardy treści ewoluowały przez lata, a niektóre słowa, które kiedyś były bezkarnie rzucane, są teraz surowo zabronione. Z drugiej strony angażowanie się w rewizjonizm może być obarczone niebezpieczeństwem, ponieważ grozi zamazaniem rzeczywistości historycznej.
Czytaj także: Szwedzki dokument wowołał oburzenie. Przodków Szwedów grają Afrykanie i inne osoby spoza Europy
“Francuski łącznik”
“Francuski łącznik” (The French Connection) z 1971 roku to opowieść o dwóch detektywach (w tych rolach Gene Hackman i Roy Scheider) z wydziału narkotykowego nowojorskiej policji, tropiący francuskiego szmuglera narkotyków (Fernando Rey).
Film został nagrodzony pięcioma Oskarami w najważniejszych kategoriach (w tym nagroda dla za najlepszą rolę pierwszoplanową dla Hackmana). Produkcja doczekała się sequela, który pomimo ciepłego przyjęcia nie powtórzył sukcesu oryginału.
Źródło: hollywood-elsewhere.com, filmozercy.com, volsiz.ru