Polscy naukowcy opracowali genialną technologię. Przyda się nawet w kosmosie

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Naukowcy z Wrocławia opracowali technologię, pozwalającą odzyskiwać wodę, która dotychczas była marnowana przy produkcji soków owocowych.

  • Dzięki technologii opracowanej przez badaczy z Politechniki Wrocławskiej, razem z firmą Organic Water, z jabłek uda się odzyskać również wodę.
  • Naukowcy zwracają uwagę, że podczas obróbki jabłek nawet 70 proc. wody zostaje utracone wraz ściekami.
  • Jak mówią naukowcy z Politechniki, taka technologia może przydać się nawet w kosmosie.

Przeciętny Polak zjada rocznie aż dwanaście kilogramów świeżych jabłek. Produkuje się z nich też soki czy przeciery. Teraz dzięki technologii opracowanej przez badaczy z Politechniki Wrocławskiej, razem z firmą Organic Water, z jabłek uda się odzyskać również wodę.

Przede wszystkim nie generujemy odpadu, odzyskujemy wodę. Jest to woda naprawdę dobrej jakości, którą można spokojnie pić. Ponadto minimalizujemy zużycie energii dla całej procedury produkcji soków owocowych - powiedział dr hab. inż. Demis Pandelidis z Wydziału Inżynierii Środowiska PWr.

Na świecie istnieje kilka tysięcy odmian jabłek. Wodę można odzyskiwać też z innych owoców, a nawet z warzyw. W Polsce, która jest jednym z największych producentów jabłek w Europie, wybór surowca był jednak oczywisty.

Ta woda dzisiaj jest kosztem, jest odpadem, trafia do ścieków na dobrą sprawę, a to jest woda, która pochodzi z owoców, ona właściwie stanowi 70% masy owocu, każdego jabłka, truskawki, porzeczki - wyjaśnił Andrzej Plak z Organic Water.

Czytaj więcej: Budowa Muzeum Historii Polski. KE przekaże ogromne wsparcie finansowe

Technologia z powodzeniem przyda się w kosmosie

Jak mówią naukowcy z Politechniki, taka technologia może przydać się nawet w kosmosie.

Czyli na przykład na Marsie, gdzie również wodę musielibyśmy w bardzo dużym stopniu oszczędzać po to, żebyśmy mogli ją wykorzystywać nie tylko do picia, ale też do podlewania roślin, które będą tam uprawiane - wytłumaczył prof. dr hab. inż. Bartosz Kaźmierczak, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska PWr.

Zanim jednak zaczniemy kolonizację Czerwonej Planety, możemy liczyć na rewolucję i olbrzymie oszczędności w branży producentów soków owocowych.

Źródło: wroclaw.tvp.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo