Nikaragua wprowadza cenzurę. Podsłuch rozmów telefonicznych zwykłych obywateli. Tamtejsze władze będą śledzić każdy ruch
Jak podają media z Nikaragui tamtejszy Prezydent Daniel Ortega zaproponował projekt ustawy, skierowany do Zgromadzenia Narodowego w kwestii informowania władz o rozmowach telefonicznych prowadzonych przez obywateli tego kraju i cudzoziemców.
- Prezydent Nikaragui Daniel Ortega zaproponował projekt ustaw w kwestii informowania władz o rozmowach telefonicznych.
- Przedłożona do Zgromadzenia Narodowego ustawa zawiera przepisy szpiegujące obywateli oraz cudzoziemców.
- Operatorzy będą zobligowani do przekazywania treści danych rozmów.
- Zobacz także: Kurski receptą na sukces PiS? Ma pomóc partii w wygraniu wyborów
Jak podają media z Nikaragui tamtejszy Prezydent Daniel Ortega zaproponował projekt ustawy, skierowany do Zgromadzenia Narodowego w kwestii informowania władz o rozmowach telefonicznych prowadzonych przez obywateli tego kraju i cudzoziemców. Według projektu, operatorzy będą musieli przekazywać władzom zapisy tzw. interesujących rozmów.
Niezwykle szczegółowa instrukcja w tej sprawie podpisana przez Ortegę wprowadza dla operatorów usług telefonicznych obowiązek ścisłej geolokalizacji użytkowników telefonów będących przedmiotem zainteresowania władz.
Zobowiązuje również operatorów usług telefonicznych do wyrażania zgody na inspekcje, przy czym jeśli będzie te nieodzowne, inspektorzy mogą korzystać z pomocy Policji Narodowej.
Czytaj więcej: Strefa śmierci - czyli zapłodnienie pozamaciczne in vitro. Statystyki umieralności dzieci przebijają aborcję
Prześladowanie Kościoła w Nikaragui
Tylko w 2023 roku rządzący Nikaraguą reżim Daniela Ortegi i jego żony Rosario Murillo skazał na przymusowe wygnanie z kraju lub zakazał powrotu do ojczyzny 151 księżom i 76 siostrom zakonnym, wynika z danych przekazanych przez Colectivo de Derechos Umanos Nicaragua Nunca - organizację zajmującą się obroną praw człowieka. To tylko jeden z przykładów wymierzonych w Kościół katolicki prześladowań.
Zdaniem obrońców praw człowieka, represje reżimu nikaraguańskiego, "dotykają wypełniania obowiązków kapłańskich w tych diecezjach, skąd pochodzą księża, wypędzeni z kraju i nie mogący do niego powrócić”.
Reżim Nikaragui dąży do kontrolowania wszystkiego, a w symbolice Kościoła katolickiego, w jego infrastrukturze, jego strukturach, hierarchii, widzi ryzyko i zagrożenie, dlatego chce go zniszczyć lub raczej uzurpować sobie działalność religijną - podkreślił Juan Carlos Arce z Colectivo de Derechos Umanos Nicaragua Nunca.
Inną z form represji jest zakaz publicznego celebrowania uroczystości religijnych. Począwszy od lutego br. policja zabrania wynoszenia z kościołów na ulice wizerunków świętych, a pierwszym tego przejawem był zakaz odbywania procesji Drogi Krzyżowej w okresie Wielkiego Postu i w Wielkim Tygodniu.
Źródło: radiomaryja.pl