Wspieraj wolne media

Niemieccy aktywiści mówią o nielagalnych pushbackach. Do Polski zawracanych jest coraz więcej migrantów

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/Filip Singer

Od czasu przywrócenia kontroli na granicy niemiecko-polskiej gwałtownie wzrosła liczba odmów przyjęcia migrantów. Aktywiści alarmują o nielegalnych pushbackach - piszą niemieckie media.

Od października ubiegłego roku, gdy ponownie wprowadzono kontrole na granicy brandenbursko-polskiej, liczba odrzucanych migrantów znacznie wzrosła, pisze niemiecki portal taz.de.

Wzrosła liczba odmów przyjęcia migrantów

Według Dyrekcji Policji Federalnej w Berlinie w maju tego roku wydano 481 odmów wjazdu, w kwietniu 565, a w marcu nawet 603. Od października do maja odrzucono łącznie 3 456 osób.

Portal zwraca uwagę, że zanim jednak wprowadzono kontrole na granicy niemiecko-polskiej, odmów prawie nie było.

Aktywiści mówią o nielagalnych pushbackach

Organizacje zajmujące się uchodźcami, takie jak No Borderlands twierdzą, że migranci są regularnie odsyłani do Polski, mimo zgłoszenia chęci ubiegania się o azyl. Przejście graniczne do Słubic znajduje się na moście miejskim we Frankfurcie nad Odrą.

Emily Barnickel z Berlińskiej Rady Uchodźców zwraca uwagę, że policja federalna ignoruje te zgłoszenia, działając niezgodnie z prawem.

Meral Zeller z organizacji Pro Asyl poinformował portal, że liczba nielegalnych pushbacków (przymusowe zawracanie cudzoziemców na terytorium państwa, którego granicę próbowali przekroczyć) rośnie. Dodał, że są to w większości osoby z takich krajów, jak Syria czy Afganistan, które wyraźnie wystąpiły o azyl. 

Organizacja obawia się, że wnioski o azyl będą systematycznie ignorowane. Domaga się niezależnego monitoringu na granicy i ochrony prawa do procedury azylowej.

Czytaj także: Do życia wchodzi dyrektywa unijna. Dotkliwe kary dla firm za nieposłuszeństwo klimatyczne

Ministerstwo zaprzecza

Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odrzuca oskarżenia o nielegalne pushbacki. Resort twierdzi, że wszystkie działania są zgodne z prawem krajowym i europejskim. Władze zaznaczają, że kontrole mają charakter czasowy.

Źródło: taz.de

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo