Niemcy sugerują, aby niszczyć rosyjskie rakiety nad Ukrainą m.in. z Polski
Deputowani niższej izby niemieckiego Bundestagu przedstawili pomysł, aby kraje NATO mogły zestrzeliwać rosyjskie rakiety nad Ukrainą ze swoich terytoriów.
- Niemiecki dziennik “Frankfurter Allgemeine Zeitung” napisał, że niektórzy eksperci, tacy jak Nico Lange, niemiecki ekspert wojskowy czy Heinrich Brauss, były zastępca sekretarza generalnego NATO, zasugerowali zestrzeliwanie rakiet nad Ukrainą z Polski i Rumunii.
- Roderich Kiesewetter z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej skomentował, że kraje zachodnie mogą niszczyć rosyjskie bezzałogowe statki powietrzne wysłane na Ukrainę.
- Poseł Partii Zielonych Agnieszka Brugger zaznaczyła, że systemy obrony powietrznej powinny być rozmieszczone na granicach sąsiednich krajów, aby “możliwa była obrona zachodniej części Ukrainy”.
- Zobacz także: Niepokojący sondaż. Polacy w takim samym stopniu odpowiedzialni za Holocaust, jak Niemcy?
Niemiecki dziennik “Frankfurter Allgemeine Zeitung” napisał, że niektórzy eksperci, tacy jak Nico Lange, niemiecki ekspert wojskowy czy Heinrich Brauss, były zastępca sekretarza generalnego NATO, zasugerowali zestrzeliwanie rakiet nad Ukrainą z Polski i Rumunii.
Propozycja zaangażowania obrony powietrznej z krajów NATO, w szczególności Z Polski i Rumunii poparli członkowie Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) i Partii Zielonych - podała “Rzeczpospolita”.
Jak dodała gazeta, “przedstawiciel CDU i członek Komisji Spraw Zagranicznych Roderich Kiesewetter wymienił przykład Izraela, któremu USA, Wielka Brytania, Francja i inne kraje zachodnie pomogły odeprzeć atak powietrzny Iranu. Podkreślił, że przykład ten pokazuje, że NATO nie zostało uznane za stronę konfliktu”.
Odciążenie ukraińskiego systemu obrony
Roderich Kiesewetter z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej skomentował, że kraje zachodnie mogą niszczyć rosyjskie bezzałogowe statki powietrzne wysłane na Ukrainę.
Odciążyłoby to ukraińską obronę powietrzną i umożliwiłoby jej ochronę frontu - powiedział Kiesewetter.
Poseł Partii Zielonych Agnieszka Brugger zaznaczyła, że systemy obrony powietrznej powinny być rozmieszczone na granicach sąsiednich krajów, aby “możliwa była obrona zachodniej części Ukrainy”.
Marcus Faber z Wolnej Partii Demokratycznej powiedział z kolei, że “realizacja tego pomysłu będzie wymagała produkcji nowych systemów obrony powietrznej i pocisków do nich”, ponieważ tych już brakuje.
Czytaj także: Putin zastępuje rosyjskiego ministra obrony. Kolejna "marionetka"
Co na to Polska?
“Rzeczpospolita” przypomniała, że pod koniec marca polski wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna powiedział, że kraje NATO badają możliwość zestrzelenia rosyjskich rakiet nad Ukrainą. Dodał, że taka decyzja może zostać podjęta “tylko za zgodą strony ukraińskiej i z uwzględnieniem jej międzynarodowych konsekwencji”.
Źródło: rp.pl, kyivindependent.com