Niedziele handlowe. Adw. Bernaciak: Cios w solidarnościowe fundamenty ustroju

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Prace nad nowelizacją zakładającą wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w każdym miesiącu, będą kontynuowane. Tak zdecydował w piątek Sejm.

  • W piątek w Sejmie głosowano ws. poselskiego projektu ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. To projekt Polski 2050.
  • Za głosowało 209 posłów (172 posłów PiS, jeden poseł KO, 23 posłów Lewicy, 10 posłów Konfederacji i trzech posłów Kukiz'15), przeciw - 218. Dwóch wstrzymało się od głosu, a 29 nie głosowało.
  • Adw. Nikodem Bernaciak z Instytutu Ordo Iuris stwierdził, że projekt posła Ryszarda Petru o ograniczeniu wolnych niedziel to “cios w solidarnościowe fundamenty ustroju”.
  • Zobacz także: Szokujący wywiad "Wyborczej" z dyrektorem Muzeum II WŚ. Stanowski: Nie wiem, co my sobie robimy…

W piątek w Sejmie głosowano ws. poselskiego projektu ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. To projekt Polski 2050. Za głosowało 209 posłów (172 posłów PiS, jeden poseł KO, 23 posłów Lewicy, 10 posłów Konfederacji i trzech posłów Kukiz'15), przeciw - 218. Dwóch wstrzymało się od głosu, a 29 nie głosowało.

Projekt ustawy został skierowany do Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Nieobecność posłów PiS zaważyła

Adw. Nikodem Bernaciak z Instytutu Ordo Iuris stwierdził, że projekt posła Ryszarda Petru o ograniczeniu wolnych niedziel to “cios w solidarnościowe fundamenty ustroju”.

Do jego odrzucenia zabrakło dziś 10 głosów posłów PiS - aż 17 nie głosowało, choć 9 dopiero co było obecnych na sali! - zwrócił uwagę na platformie X.

Mecenas dodał, że główną przyczyną, dla której wniosek o odrzucenie nie został przyjęty, jest nieobecność na sali aż 17 posłów PiS, spośród których aż 9 jeszcze kilka minut wcześniej było obecnych na sali, głosując przeciwko odebraniu immunitetu posłowi Michałowi Wosiowi.

Ta dziewiątka to: Mariusz Błaszczak, Elżbieta Duda, Jarosław Kaczyński, Łukasz Kmita, Leonard Krasulski, Edward Siarka, Marek Suski, Ryszard Terlecki, Małgorzata Wassermann. (Dla porządku dodajmy, że nieobecnych było także 3 posłów Konfederacji, ale są to Mentzen, Wilk i Wipler, czyli co do jednego reprezentanci Nowej Nadziei, którzy niekoniecznie głosowaliby za wolnymi niedzielami) - zaznaczył Bernaciak.

Zdaniem adwokata wyborcy PiS powinni zdecydowanie wpłynąć na swoich posłów, którzy nie stanęli na wysokości zadania i pomimo fizycznej obecności w Sejmie nie zagłosowali w tej sprawie.

Podczas kolejnych czytań tego projektu tych kilkunastu brakujących posłów PiS powinno bezwzględnie wziąć udział w głosowaniach, o ile nie powstrzymuje ich przed tym poważna choroba - napisał na X Bernaciak.

Czytaj także: Petycja o przywrócenie polskich bohaterów w Muzeum II WŚ w Gdańsku

Adw. Bernaciak o projekcie Petru

Adwokat zwrócił uwagę, że "projekt Ryszarda Petru o częściowej likwidacji wolnych niedziel został złożony w Sejmie dokładnie w dziesiątą rocznicę niechlubnego odrzucenia pierwszego obywatelskiego projektu ustawy w sprawie wolnych niedziel przez ówczesną większość sejmową: Platformę Obywatelską, Ruch Palikota, Lewicę i część Polskiego Stronnictwa Ludowego".

Wolne niedziele zagwarantowano dopiero w 2018 r. Po 6 latach niedziel co do zasady uwolnionych od handlu widzimy, że nie jest to ustawa doskonała, ale dostrzeżone wady należy naprawić, a luki uszczelnić – nie uchylać natomiast przysługującego polskim pracownikom prawa do niedzielnego wypoczynku. Pamiętajmy, że – zgodnie z preambułą Konstytucji RP – fundamentami naszego ustroju oprócz prawa do wolności są także przyrodzona godność człowieka i obowiązek solidarności z innymi - zaznacza ekspert Ordo Iuris.

Źródło: x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo