Nastąpił wzrost negatywnie nastawionych do uchodźców z Ukrainy. Chodzi o "roszczeniowość"

37
0
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Andrzej Lange

Polacy są coraz mniej pozytywnie nastawieni wobec uchodźców wojennych z Ukrainy. Zmiana nastawienia obejmuje wszystkie sfery życia, poza szkolnictwem.

  • Badanie Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej pokazuje, że nastąpił spadek przychylności Polaków wobec Ukraińców.
  • Dr Robert Staniszewski: To, co nas naprawdę zaskoczyło w tym badaniu, to znaczący spadek we wszystkich kwestiach, poza szkołą dla dzieci z Ukrainy, który jest niezmiennie wysoki.
  • Zmalała również grupa osób przekonanych o konieczności niesienia pomocy Ukrainie. Tylko 31 proc. badanych uważa, że Polska powinna zdecydowanie pomagać Ukrainie.
  • Zobacz także: Przedwyborcze łagodzenie przekazu? Proponowali "sojusz" z Rosją, teraz się wycofują

Badanie Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej pt. “Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez polskie oraz ukraińskie państwo” pokazuje, że nastąpił spadek przychylności Polaków wobec Ukraińców.

To, co nas naprawdę zaskoczyło w tym badaniu, to znaczący spadek we wszystkich kwestiach, poza szkołą dla dzieci z Ukrainy, który jest niezmiennie wysoki. Możliwość chodzenia do szkoły popiera 82 proc. badanych - powiedział w rozmowie z “Rzeczpospolitą” dr Robert Staniszewski, który kierował badaniem.

Polacy nie akceptują jednak ukraińskiej podstawy programowej, gazeta przypomniała, że lekcje z historii czy języka ukraińskiego zapowiada od nowego roku koalicja rządząca, aby zachęcić ukraińskie dzieci do uczęszczania do szkoły w Polsce.

Na pytanie “Jakiej podstawy programowej powinny uczyć się dzieci uchodźców z Ukrainy, które są przyjmowane do polskich szkół?” połowa uznała, że polskiej, 40 proc. opowiedziało się za nową – opartą na ustaleniach pomiędzy Polską a Ukrainą - podała “Rz”.

Wzrost negatywnie nastawionych do uchodźców wojennych z Ukrainy

Badania UW oraz AEH pokazują również, że rośnie liczba Polaków negatywnie nastawionych do ukraińskich uchodźców wojennych. Dlaczego tak jest? Z analizy odpowiedzi badanych wynika, że obywateli naszego kraju denerwuje różnie rozumiana “postawa roszczeniowa” Ukraińców.

W odniesieniu do uchodźców z Ukrainy oznacza, że “wszystko im się należy”, “roszczenia o świadczenia socjalne”, “chęć posiadania takich samych praw jak Polacy”, “wszystko należy się za darmo” oraz “brak wdzięczności za pomoc”. Z badania wynika, że coraz więcej osób widzi różnice między narodami - wyjaśnił dr Staniszewski. 

Czytaj także: Polska nie chce oddać Ukrainie systemu Patriot. Austin: "USA nie planują zmian"

Co z chęcią niesienia pomocy Ukrainie?

Zmalała również grupa osób przekonanych o konieczności niesienia pomocy Ukrainie. Tylko 31 proc. badanych uważa, że Polska powinna zdecydowanie pomagać Ukrainie, odpowiedzi “raczej pomagać” udzieliło  43 proc. Do 19 proc. wzrosła grupa osób, które są przeciwne pomocy.

Źródło: rp.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
37
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo