Narodowy Program Amunicyjny przyjęty przez rząd. Zwiększenie produkcji amunicji artyleryjskiej
Rząd przyjął uchwałę dotyczącą przyjęcia Narodowego Programu Amunicyjnego. Zachęca on do angażowania się w produkcję pocisków podmioty prywatne, spółki Skarbu Państwa oraz podmioty zagraniczne.
- Narodowy Program Amunicyjny dotyczący zwiększenia produkcji amunicji artyleryjskiej.
- Morawiecki: obecnie zakłady produkujące amunicję kalibru 155 mm albo 120 mm mogą ją sprzedawać na pniu.
- Kluczową rolę w realizacji strategii produkcji amunicji ma odgrywać Polska Grupa Zbrojeniowa, natomiast Polski Fundusz Rozwoju będzie tworzyć biznesplan.
Narodowy Program Amunicyjny dotyczący zwiększenia produkcji amunicji artyleryjskiej. O przyjęciu uchwały w tej sprawie poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.
Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która mówi o Narodowym Programie Amunicyjnym - programie, które zwiększy moce produkcji amunicji w Polsce - powiedział premier.
Są zużywane ogromne ilości amunicji
Premier zaznaczył, że po przeglądzie pola walki na Ukrainie, Polska, jej sojusznicy, jak również inni partnerzy z NATO mają “niemal pełną wiedzę, ile amunicji artyleryjskiej jest zużywane dziennie, tygodniowo czy miesięcznie na polu bitwy”.
Są to ilości wielokrotnie większe niż te, którymi większość krajów NATO dysponuje dzisiaj i które mogłaby bądź to udostępnić Ukrainie, bądź samodzielnie uzupełnić swoje zapasy - podkreślił premier.
Morawiecki podkreślił, że w obecnej chwili zapotrzebowanie na amunicję w Europie, zwłaszcza dużych kalibrów jak 120 lub 155 mm, jest tak duże, że “amunicja mogłaby być kupiona na pniu i to ilości wielokrotnie większe niż zdolności produkcyjne Niemiec, Francji, Polski, Włoch, Holandii i wielu innych krajów UE”.
Czytaj także: Rosnąca inflacja utrudnia życie Polakom. Wiceminister finansów jest pełen optymizmu. Soboń: "Odczyty będą niższe"
Szybkie podjęcie wyzwania
Dlatego dzisiaj zatwierdziliśmy program, który zachęca podmioty prywatne, spółki Skarbu Państwa, podmioty zagraniczne również - oczywiście te sprawdzone i zweryfikowane przez nasze służby - do szybkiego podjęcia tego wyzwania, aby na terytorium Rzeczypospolitej powstawały nowe zakłady produkcji amunicji - zaznaczył premier.
Morawiecki zaprosił do angażowania się w produkcję pocisków wszystkie podmioty państwowe, spółki Skarbu Państwa, jak i podmioty prywatne, które się na tym znają. Kluczową rolę w realizacji strategii produkcji amunicji ma odgrywać Polska Grupa Zbrojeniowa, natomiast Polski Fundusz Rozwoju będzie tworzyć biznesplan.
Źródło: dorzeczy.pl