Narodowcy w drodze do niemieckiego obozu Auschwitz. Bąkiewicz: Oddamy hołd pomordowanym Polakom
Obchodzimy 83. rocznicę pierwszego transportu Polaków do Auschwitz. Narodowcy oddadzą hołd zamordowanym w Oświęcimiu.
- Obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
- Robert Bąkiewicz poinformował w mediach społecznościowych, że jest w drodze do niemieckiego obozu Auschwitz.
- Przypomniał, że 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli 728 mężczyzn.
- Zobacz także: W, imię wolności - śmierć Jacka Jerza
Obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Robert Bąkiewicz poinformował w mediach społecznościowych, że jest w drodze do niemieckiego obozu Auschwitz.
Jesteśmy w drodze do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Pomodlimy się oraz złożymy wienieniec, aby oddać hołd pomordowanym Polakom - napisał na Twitterze Bąkiewicz.
Jesteśmy w drodze do niemieckiego🇩🇪 obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.
Pomodlimy się oraz złożymy wienieniec aby oddać hołd pomordowanym Polakom🇵🇱#Auschwitz pic.twitter.com/Zl5OEazCGW — Robert Bąkiewicz (@RBakiewicz) June 14, 2023
Wcześniej przypomniał, że 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli 728 mężczyzn. Zaznaczył, że “Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, gdyż to dla nich Niemcy utworzyli obóz”.
Czytaj także: Międzynarodowa konferencja w Atenach. Wiceminister Mularczyk: "Udało nam się umiędzynarodowić sprawę reparacji od Niemiec"
Pierwszy transport do KL Auschwitz
W 2006 r. Sejm ustanowił 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych, upamiętniając rocznicę przybycia pierwszego transportu więźniów z Tarnowa do KL Auschwitz. Natomiast w 2015 r. Izba w imię prawdy historycznej nadała świętu nową, precyzyjniejszą nazwę Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Sejm wezwał też w uchwale władze państwowe i samorządowe do podejmowania inicjatyw upamiętniających ofiary II wojny światowej, w szczególności niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i niemieckich nazistowskich obozów zagłady, oraz polski wkład w walkę z niemiecką ideologią narodowego socjalizmu.
Źródło: twitter, radiomaryja.pl