Muzeum II wojny światowej. Wicepremier krytykuje kierownictwo. Zażądał przywrócenia wystawy polskich bohaterów
Działania Muzeum II Wojny Światowej skrytykował na platformie X Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Skrytykował również deprecjonowanie świętej rodziny Ulmów. Wezwał również kierownictwo do przywrócenia wystawy.
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku usunęło z wystawy głównej ekspozycje polskich bohaterów.
- Działania Muzeum II WŚ skrytykował na platformie X Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Wicepremier wezwał kierownictwo muzeum do przywrócenia wystawy.
- Zobacz także: Bąkiewicz wygrał sprawę w sądzie przeciwko posłowi PO. "W taki sam sposób walczymy o interes Polski"
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku usunęło z wystawy głównej ekspozycje dotyczące św. Maksymiliana Marii-Kolbe, bł. Rodziny Ulmów i rtm. Witolda Pileckiego. Prezes IPN, dr Karol Nawrocki, zwrócił uwagę, że polscy bohaterowie zostali usunięci “po cichu”.
Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterzy - poinformował we wtorek.
Dr Nawrocki zwrócił się też do prof. Rafała Wnuka, dyrektora muzeum, podkreślił, że “tego typu zachowania nie zostaną zapomniane przez Polskę”.
Muzeum odniosło się do krytyki, przekonując, że chodzi o “spór o rozumienie polskiego patriotyzmu” oraz “starcie dwóch wizji mówienia o przeszłości: refleksyjnej i apologetycznej”.
Instytucja zaznaczyła, że zamierza “przywrócić spójność całej wystawie” i zapowiedziała “dalsze kroki w tym kierunku”.
Podpisz petycję
W odpowiedzi na te działania, została zainicjowana petycja, o odwołanie dyrektora muzeum Rafała Wnuka oraz przywrócenie polskich bohaterów na ekspozycję, dotyczącą zbrodni niemieckich na narodzie polskim i heroicznych postaw Polaków w czasie II wojny światowej.
Apel został skierowany do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wystawa ta upamiętniała takie postaci jak święty Maksymilian Kolbe, który oddał życie za bliźniego w obozie Auschwitz, rotmistrz Witold Pilecki, twórca konspiracji w Auschwitz i największy bohater II wojny światowej, oraz rodzina Ulmów, która została zamordowana za ratowanie Żydów. Usunięcie tych elementów z wystawy jest skandalicznym aktem, który obraża pamięć tych bohaterów oraz polskie społeczeństwo - czytamy w petycji.
Autorzy petycji zaznaczają, że ich żądanie wynika z troski o zachowanie prawdziwej historii Polski oraz pamięci o bohaterskich czynach rodaków.
Petycję można podpisać TUTAJ.
Czytaj więcej: Trzecia Droga wystawi wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich? Rzepa: "Nie zalecałbym wystawienia Kosiniaka-Kamysza na prezydenta"
Wicepremier po raz kolejny apeluje do kierownictwa muzeum
Działania Muzeum II WŚ skrytykował na platformie X Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku musi być przykładem tego co nas łączy, nie dzieli. Usuwanie z niej tych, którzy dawali świadectwo patriotyzmu i niezłomnej walki o dobro Ojczyzny jest niedopuszczalne. Fragmenty ekspozycji dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, ojca Maksymiliana Kolbego oraz rodziny Ulmów powinny zostać natychmiast przywrócone - napisał szef MON.
Z kolei w piątek lider Polskiego Stronnictwa Ludowego zaapelował do kierownictwa muzeum o jak najszybsze przywrócenie wystawy. Skrytykował również deprecjonowanie postawy św. rodziny Ulmów.
Próba deprecjonowania postawy rodziny Ulmów oraz ks. Maksymiliana Kolbego przez byłego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej jest karygodna. Życiorysy tych wielkich postaci są przykładami patriotyzmu i heroizmu. Ekspozycje ich dotyczące powinny zostać przywrócone na wystawę główną - podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz
Próba deprecjonowania postawy rodziny Ulmów oraz ks. Maksymiliana Kolbego przez byłego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej jest karygodna. Życiorysy tych wielkich postaci są przykładami patriotyzmu i heroizmu. Ekspozycje ich dotyczące powinny zostać przywrócone na wystawę główną. — Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) June 28, 2024
Źródło: tvmn.pl, x.com