Morawiecki z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Ogłosił poszerzenie współpracy z Amerykanami m.in. w zakresie wojskowym. "Pomiędzy nami jest coś więcej niż interesy"
We wtorek rozpoczęła się wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych. Spotkał się z wiceprezydent Kamalą Harris, a w planach są również spotkania z przedstawicielami amerykańskiego sektora zbrojeniowego.
- Premier Mateusz Morawiecki udał się z wizytą do Stanów Zjednoczonych.
- Spotkał się m.in. z wiceprezydent Kamalą Harris, której podziękował za poszerzanie współpracy.
- Ponadto premier spotka się jeszcze z m.in. przedstawicielami amerykańskiego sektora zbrojeniowego.
We wtorek rozpoczęła się oficjalna wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych. W Waszyngtonie spotkał się z wiceprezydent USA, Kamalą Harris. W jej ocenie, sojusz między Stanami Zjednoczonymi a Polską jest sojuszem silnym, a siła wzajemnych relacji od dwóch lat tylko rośnie.
Cieszę się, że relacje między naszymi krajami będą się wzmacniać - oświadczyła wiceprezydent USA Kamala Harris.
Często mówi się, że w polityce nie ma przyjaźni, a wszyscy kierują się tylko interesami, ale moim zdaniem pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską jest coś więcej niż tylko interesy - powiedział Mateusz Morawiecki.
Zdaniem premiera, Warszawa i Waszyngton to dwa bieguny cywilizacji zachodniej. Zaznaczył, że obecna sytuacja na Ukrainie czy w Afryce upewnia go w przekonaniu, że nasze kraje muszą współpracować. Dodał, że nie ma dwóch innych narodów, które tak bardzo umiłowałyby sobie wolność jak Polacy i Amerykanie, zaś to umiłowanie swobody i wolności nas łączy.
Morawiecki uważa, że Ukrainy trzeba bronić, gdyż w przeciwnym razie istnieje ryzyko wybuchu światowego konfliktu o nieznanym i przerażającej skali. Dodał, że powrót rosyjskiego imperializmu to zapowiedź nowej zimnej wojny.
Putin nie zatrzyma się na Ukrainie, tego jestem absolutnie pewien, dlatego wszystkie wolne narody muszą się zjednoczyć i powstrzymać Rosję, zanim będzie za późno - podkreślił premier.
Stara Europa wierzyła w porozumienie z Rosją i poniosła porażkę. Ale jest nowa Europa, która pamięta czym był komunizm rosyjski, a Polska jest liderem tej nowej Europy, chce stać się fundamentem bezpieczeństwa europejskiego i jesteśmy na dobrej drodze w tym kierunku – oświadczył polski premier.
W tym kontekście Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Polska zwiększa wydatki na obronność i chce, żeby nasze systemy obronne były możliwie najbardziej interoperacyjne z amerykańskimi.
Polska chce budować najsilniejszą armię w Europie, dlatego chcemy współpracować z najbardziej zaawansowanym przemysłem obronnym na świecie, czyli przemysłem amerykańskim - dodał.
❗️🇵🇱🇺🇸 Premier @MorawieckiM w #Waszyngton: Polska zwiększa wydatki na obronność - w tym roku nawet do 4% PKB, co będzie jednym z największych odsetków wydatków wśród krajów NATO. 🇵🇱 kupuje także nowe czołgi Abrams, samoloty bojowe F-35, HIMARSy ze Stanów Zjednoczonych. pic.twitter.com/I4efVMhTVC — Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 11, 2023
Morawiecki przyznał również, że chciałby rozmawiać z wiceprezydent USA o wzmocnieniu relacji również w kwestiach politycznych i gospodarczych. W jego ocenie, relacje pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi są jego zdaniem najlepsze w historii. Uważa, że wojna rosyjsko-ukraińska to początek końca rosyjskiego imperializmu, a zarazem początkiem odnowy wspólnoty transatlantyckiej.
Czytaj więcej: W Stanach Zjednoczonych trwa śledztwo. Pentagon bada sprawę wycieku tajnych danych m.in. odnośnie sytuacji na Ukrainie
Wizyta Morawieckiego w USA
Wizyta szefa rządu w USA rozpoczęła się 11 kwietnia i potrwa do 13 kwietnia. Przed wylotem zapowiadał, że celem jego wizyty ma być umacnianie wypracowanej podczas wizyty prezydenta Joe Bidena w Polsce strategicznej koncepcji partnerstwa. Zaznaczył, że kiedy w 2025 roku Polska będzie sprawować prezydencję w Unii Europejskiej, to jej najważniejszym punktem będzie sojusz UE-USA.
W planie wizyty przewidziano rozmowy w Białym Domu, spotkanie z przedstawicielami firm amerykańskiego sektora zbrojeniowego oraz udział w debacie w siedzibie Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Morawiecki ma także wziąć udział w spotkaniu w siedzibie Atlantic Council.
Źródło: kresy.pl, interia.pl