Wspieraj wolne media

Młodzież Wszechpolska zaprasza na obchody 130-lecia powstania Ligi Narodowej

2
1
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter/Młodzież Wszechpolska

1 kwietnia będziemy obchodzić rocznicę powstania Ligi Narodowej. Należała do niej część polskich elit, m.in. Roman Dmowski, Zygmunt Balicki i Jan Ludwik Popławski. Młodzież Wszechpolska zaprasza na obchody.

  • Wydarzenie rozpocznie się od uroczystego Apelu pod pomnikiem Romana Dmowskiego na placu Na Rozdrożu w Warszawie, następnie nastąpi przemarsz pod Sejm RP.
  • Tam o godz. 14:00 odbędzie się konferencja "Przyszłość państwa narodowego" oraz otwarcie wystawy.
  • 2 kwietnia o godz. 12:30 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Bazylice zostanie odprawiona Msza święta, później odbędzie się debata.

Młodzież Wszechpolska organizuje obchody 130-lecia powstania Ligi Narodowej. Wydarzenie rozpocznie się od uroczystego Apelu pod pomnikiem Romana Dmowskiego na placu Na Rozdrożu w Warszawie, następnie nastąpi przemarsz pod Sejm RP. Tam o godz. 14:00 odbędzie się konferencja “Przyszłość państwa narodowego” oraz otwarcie wystawy.

Następnego dnia, 2 kwietnia o godz. 12:30 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Bazylice zostanie odprawiona Msza święta. Na godz. 15:00 zaplanowana jest debata “130-lecie Ligi Narodowej” w Centrum Kształcenia Młodzieży “Kuźnia” w Warszawie.

Czytaj także: Lewackie grupy zdewastowały niemieckie kościoły po Marszu dla Życia. Twierdzą, że walczą ze "świniami"

Powstanie Ligi Narodowej

Liga Narodowa została powołana 1 kwietnia 1893 r. w Warszawie, w wyniku przekształcenia wcześniejszej Ligii Polskiej. Program polityczny organizacji został opracowany przez  Romana Dmowskiego.  

Powstanie Ligi Narodowej zaaprobował płk Zygmunt Miłkowski. Z organizacją ściśle współpracował w latach 1898-1908 Związek Młodzieży Polskiej “ZET”. Liga odegrała ważną rolę w formowaniu przywództwa politycznego po upadku powstań oraz w przededniu wybuchu i w trakcie I wojny światowej. 

Liga Narodowa była “wszechpolską” - zrzeszającą Polaków ze wszystkich zaborów - organizacją intelektualną, społeczną i polityczna. W jej skład wchodzili również czołowi liderzy żywiołu polskiego na emigracji. W toku działań ugrupowania na kanwie społecznej oraz ideowej rodziły się postulaty oraz idea narodowo-demokratyczna- która z czasem stała się skonsolidowanym znakiem rozpoznawczym Ligii - czytamy na stronie facebookowej Młodzieży Wszechpolskiej.

Źródło: Facebook, Twitter

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo