Wspieraj wolne media

Likwidacja TVP. Prawnik Mikołaj Drozdowicz: Ta uchwała ma na celu obejście prawa

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Jakub Porzycki

Prawnik Mikołaj Drozdowicz stwierdził, że uchwała w sprawie likwidacji Telewizji Polskiej ma ona na celu obejście prawa - przejęcie władzy nad spółką.

  • Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował o postawieniu TVP, Polskiego Radia oraz PAP w stan likwidacji.
  • Drozdowicz napisał w mediach społecznościowych, że uchwała w sprawie likwidacji TVP jest nieważna w świetle art. 58 Kodeksu cywilnego.
  • Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski: Uważam tę decyzję za całkowicie bezprawną, ponieważ minister kultury nie ma prawa likwidować spółek które podlegają własnym ustawom lex specjalis.
  • Zobacz także: Kukiz ws. mediów publicznych: W przyszłości można spodziewać się jeszcze większych, bo atrakcyjniej podanych, manipulacji

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował o postawieniu TVP, Polskiego Radia oraz PAP w stan likwidacji “w związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych”. 

Prawnik Mikołaj Drozdowicz napisał w mediach społecznościowych, że uchwała w sprawie likwidacji TVP jest nieważna w świetle art. 58 Kodeksu cywilnego.

Ma ona na celu obejście prawa tzn. przejęcie władzy nad spółką gdy przepisy wyznaczające ład korporacyjny tego nie umożliwiają. Zasadny jest więc pozew w trybie art. 422 ksh [Kodeks spółek handlowych] z wnioskiem o zabezpieczenie - napisał na platformie X (dawniej Twitter).

Szef Krajowej Rady: To bezprawna decyzja

Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski stwierdził, że “decyzja o postawieniu w stan likwidacji mediów publicznych jest działaniem na szkodę spółek, zniszczeniem ich pozycji rynkowej oraz niszczeniem dorobku kulturowego Polski”. 

Pragnę oświadczyć, że uważam tę decyzję za całkowicie bezprawną, ponieważ minister kultury nie ma prawa likwidować spółek które podlegają własnym ustawom lex specjalis - dodał szef KRRiT. 

Czytaj także: Zakończyła się kontrola poselska w PAP. Czarnek: Spotkaliśmy się z likwidatorem

Walka o media publiczne 

Wcześniejsza decyzja ministra kultury o odwołaniu prezesów TVP, Polskiego Radia i PAP wywołała trzęsienie ziemi w mediach publicznych. Niedługo potem przestały nadawać stacje TVP Info i TVP3. Do siedziby Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza weszły władze wskazane przez nowy rząd oraz anonimowi mężczyźni. Doszło do przepychanek z obecnymi w środku politykami Zjednoczonej Prawicy.

Wielu polityków i ekspertów mówi o tym, że działania rządu Donalda Tuska, w ramach których do mediów publicznych delegowano nowe zarządy, są niezgodne z prawem.

Prezydent Andrzej Duda, który zawetował ustawę okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 mld zł na media publiczne, powiedział, że doszło do “rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa”.

Źródło: x.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo